හතර වටෙන් දියවැඩියාව මූලික අවදියේදිම පාලනය කරගන්න.. නැතිනම් ප්‍රතිළුල භායානකයි..

දියවැඩියාව මූලික අවදියේදිම පාලනය කරගන්න.. නැතිනම් ප්‍රතිළුල භායානකයි..

2020 May 14

 

දියවැඩියාව ලෝක ජන ගහණයෙන් වැඩි පිරිසක් ගොදුරු වී සිටින බෝ නොවන රෝගයක්. ඒ ව‌ගේම බෝ නොවන රෝග අතරින් ප්‍රධාන තැනක් ගන්නෙත් දියවැඩි රෝගයයි. මේ වෙනකොට කුඩා දරුවා‌ගේ පටන් වයස් බේදයකින් තොරව දියවැඩියාවට ගොදුරුවන ප්‍රවණතාවය වැඩි වී තිබෙනවා. තරුණ පරපුර විශාල වශයෙන් මෙම රෝගයට ගොදුරු වී තිබීම සහ ඒ බව නොදැන සිටීම තමයි භයානකම දේ. මිනිස් ජීවිතයේ ඇවතුම් පැවතුම් මෙන්ම ආහාර රටාව නිසි ආකාරයෙන් පවත්වා නොගැනීම, නිසි අයුරින් ව්‍යායාම නොකිරීම, ක්ෂණික ආහාර වැඩි වශයෙන් භාවිතය, මානසික ආතතිය මෙම ප්‍රතිශතය වසරින් වසර වැඩි වීමට හේතු වී තිබෙනවා. දියවැඩියාව ඇතිවෙන්නේ අපේ සිරුරෙන් අවශෝෂණය වෙන ග්ලුකෝස් රුධිරයට එකතුවෙලා ඉන්සියුලින් වන හෝමෝනය මගින් සිරුරේ සෛලවලට අවශෝෂණය කරන ග්ලූකෝස් සාන්ද්‍රණය ක්‍රමාණුකූලව පවත්වාගන යාමට නොහැකි වීමයි.දියවැඩියාව ලෙස නම ඇතිවෙන්න හේතුවෙලා තියෙන්නේ මෙම රෝගය වැලදුන විට මුත්‍රා සමග සීනි පිටවීම නිසා ශරීරයෙන් වැඩිපුර ජලය පිටවන නිසායි.

 

ඉන්සියුලින් කුඩාකල සිට ශරීරය තුළ නිපදවීමට හැකියාවක් නැතිවු විට කුඩා අවදියේම දියවැඩියාව සෑදෙයි. මේ හේතුව නිසා වර්ථමානයේ පොඩි ළමයින්ට දියවැඩියාව ඇතිවීමේ ප්‍රවණතාවය ඉහළ ගොස් ඇත. මෙම අවධියේ ඇතිවෙන දියවැඩියා තත්ත්වය ළමා දියවැඩියාව ලෙස හදුන්වයි. දියවැඩියාව ඇතිවිමට ජාන හේතු ද පවුල් පසුබිම ද බලපානවා. මවට හෝ පියාට දියවැඩියා තත්ත්වයක් ඇතිවී තිබෙනවානම් එය දරුවාට වැලදීමට ඉඩකඩ වැඩී. ඒ වගේම ගර්භනී මව්වරුන්ටත් දියවැඩියාව ඇතිවීමේ ප්‍රවණතාවය වැඩී.

 

මේ කුමන ආකාරයට හෝ දියවැඩියාවට ගොදුරු වූ ඕනෑම පුද්ගලයෙක් මේ රෝගය පාලනය කරගත යුතුයි. එසේ නොකළහොත් මෙම රෝගය දරුණු අවස්ථාවට පත්වෙනවා. වකුගඩු අක්‍රියතාවය, අක්ෂි රෝග, තුවාල , හෘද සංකුලතාව දියවැඩියාව වර්ධනය වීමෙන් ඇතිවෙනවා. දියවැඩියාව පාලනය නොවුනාම මුඛ රෝග ඇතිවෙන බව ‌ගොඩක් දෙනා දන්නේ නැහැ. සිරුරේ රුධිරයේ සීනි මට්ටම වැඩි උනාම ආසාදන ඇතිකරන ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් ශරීරයේ ගහනය වැඩි වී ශරීරයේ ප්‍රතිශක්තීකරණය අවම කරනවා. මේ හේතුවෙන් මුඛයේ ඇතිවෙන ආසාදනයන් ඉහළ යනවා. බොහෝ රෝගීන් තමන් දියවැඩියා රෝගියෙක් බවට හදුනාගන්නේ සුව නොවන විදුරුමස් ආසාදන වලින් . දියවැඩියාව මුලික අවදියේම පාලනය කරගත්තේ නැතිවුණොත් පසුව කොතෙකුත් ඖෂධ ගත්තද රෝගය පාලනය කරගැනීමට හැකියාවක් නැත. අපිට නොදැනීම තමයි දියවැඩියාව ඇතිවෙන්නේ. අපගේ වැරදි ආහාර රටාව නිසා දියවැඩියාව ඇතිවෙන්න වැඩි ඉඩකඩන් තියෙනවා.මෙම රෝගයෙන් ‌නොදැනුවත්ව ශරිරයේ විවිධ අංගයන්ට හානි ඇතිවෙනවා. මෙසේ වීමට කලින් දියවැඩියා රෝග තත්ත්වයන් කල්තියා හදුනාගැනීමට හැකියාව තිබෙනවා. දියවැඩියාව මූලික අවදියේම පාලනය කරගැනීම මගින් ඒයින් ඇතිවෙන දරුණු ලෙඩරෝග පාලනය කරගැනීමට හැකියාව තිබෙනවා.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here