හතර වටෙන් මේ වැරදි පුරුදු ඔයාගේ ජීවිතයෙත් තියනවනම් දැන්මම ඉවත් කරගන්න…

මේ වැරදි පුරුදු ඔයාගේ ජීවිතයෙත් තියනවනම් දැන්මම ඉවත් කරගන්න…

2021 Jan 27

අපි හැමෝටම විවිධ පුරුදු තියෙනවා. පුංචිම කාලේ ඉඳන් අපි දිගින් දිගටම කරමින් ආව පුරුදු ගැන අපි වැඩිපුර නොසිතුවාට ඒවායින් සමහර පුරුදු අපට හානිකරයි. ශරීර සෞඛ්‍යට වගේම මානසික සෞඛ්‍යට අහිතකර විදිහට බලපාන මේ විදිහේ නොයෙක් පුරුදු අපි ලඟ තිබෙනවා. අපි කළ යුතු වන්නේ මුලින්ම එවැනි පුරුදු මොනවාද කියන දේ හඳුනා ගැනීම. ඉන් පස්සේ ඒවායින් අත්මිදෙන්න උත්සාහ කළ යුතුයි. ලෝකය පුරාම සිදුවන විවිධ සමීක්ෂණ ප්රථිපල සහ විශේෂඥ අදහස් අනුව අප විසින් අත්හළ යුතු පුරුදු පිළිබඳ ඔවුන් තොරතුරු ඉදිරිපත් කොට තියෙනවා. gasma.lk කියවන ඔබ වෙනුවෙන් ඔබ විසින් අත්හැරිය යුතු, පුරුදු කිහිපයක් ගැන තොරතුරු අප ඔබවෙත ගෙන එනවා.

 

01. ආතතිය සහ කෑම 

Young woman in cafe eating tasty sandwich Free Photo

සමහර පුද්ගලයන් තුළ තිබෙන නරකම පුරුද්දක් තමයි මේ. ආතතිය නැතිනම් stress වීම නිසා කෑම අනුභව කිරීම. එවැනි පුද්ගලයින් ඇත්තටම කන්නේ කෑම අවශ්‍ය නිසා හෝ බඩගින්නක් නිසාම නොවෙයි. ආතතිය, පීඩනය, විශාදය, අසතුට, සතුට වැනි ඕනෑම මනෝභාවයක් දරාගැනීමේ ක්‍රමයක් විදිහට ඔවුන් කරන්නේ දිගින් දිගටම කන එක. වැඩිපුර කෑම ගැනීම මොන විදිහේ ප්‍රතිළුලයක් විය හැකිදැයි ඔබට වැටහෙනවා ඇති. නිසා ඔබට මේ පුරුද්ද තිබෙනවා වාහාම එය අත්හරින්න. ඔබ ස්ථුලතාවට පත්වී රෝගී වීමේ ප්රවණතාවක්ද ඇතිවිය හැකියි. ආතතිය සඳහා වන නිවැරදි පාලන ක්‍රමය මිස හැඟීම් වලින් ඉවත් වීමට ආහාර අනුභවය නොකරන්න.

 

02. නියපොතු හැපීම 

Nail biting (onychophagia) concept : portrait people biting his nail. Premium Photo

බොහෝ දෙනකුට තිබෙන ඉතාම නරක පුරුද්දක්. මේ පුරුද්දත් හැඟීම් එක්ක සෘජුව සම්බන්ධ කාරණයක්. ඔබට දුකක් දැනුනු විට, භයක් දැනුනු විට හෝ වෙනත් ඕනෑම පීඩාකාරී හැඟීමක් දැනෙන අවස්ථාවක නියපොතු හැපීමට ඔබ පුරුදු වී සිටිනවාද..? එහෙම නම් හැකි ඉක්මනින් ඔබ එයින් ඉවත් විය යුතුමයි. මේ කාලයේ නම් අපි සෞඛ්‍ය සම්බන්ධයෙන් වඩාත් සැළකිලිමත්. නිතර නියපොතු හැපීම කියන්නේ ඔබව රෝගී කරවන්න ප්‍රධාන සාධකයක්. ඉක්මනින් සහ පහසුවෙන් විෂබීජ ශරීරයට ඇතුල් කිරීමට ක්‍රමය නිසා හැකියාව ලැබෙනවා. වගේම ඔබට කලක් ගතවීමේදී ඉතා අවලස්සන නියපොතු වලට උරුමකම් කියන්නත් සිදුවනවා. ඕන ප්‍රශ්නයක් නිසා මේ වැඩේ කරනවා නම්, ඔබ හොඳින් මතක තබාගන්න මේ ගැටළු විසඳාගන්න අවශ්‍ය වන්නේ සරළව නිවී සැනසිල්ලේ කල්පනා කිරීම පමණයි. නමුත් නියපොතුහපමින් කාලය ගත කිරීමෙන් ඔබේ සෞඛ්‍යට වගේම පෞරුශයටත් වන්නේ හානියක්.

 

03. සෘණාත්මක මිනිසුන්ගෙන් ඉවත් වන්න.

Unstable bearded boss gesturing at head while screaming Free Photo

ඔබට ඔබේ කියලා ඉලක්ක තිබෙනවා ඇති. පෞද්ගලික ජීවිතය අතින් ගත්තත්, කාර්යාලයේ සේවය කරන අන්දම ගත්තත් මේ ඉලක්ක අනිවාර්යෙන්ම ඔබ සතු විය හැකියි. මේ ඉලක්ක වලට ලඟා වන්න නම් ඔබ අනිවාර්යෙන්ම ධනාත්මක මිනිසුන් ඇසුර ලබාගත යුතුයි. ඔබේ සිතේ තියන ඉලක්ක සහ අරමුණු ගැන කියද්දී ප්‍රෙවේශම් වන්න. බෙදාගත යුතු සියල්ල එලෙස බෙදාගත යුතු හොඳම මිනිසුන් අතලොස්සක් නම් ඉන්නේ ප්‍රශ්ණයක් නැහැ. සුළු පිරිස පමණක්ම ඇසුරු කරන්න. වැඩි පිරිසක් ඔබේ සිහින සහ ඉලක්ක වලට සහයෝගය දක්වන්නේ හෝ ආශීර්වාද කරන්නේ නැහැ. නිසා ඔබට යහපත් ආකල්ප පමණක් ගෙනදෙන අයව ඇසුරු කිරීමට තොර ගන්න.

 

 

04. ඔබව අගය නොකරන්නන් ඇසුරෙන් වළකින්න

Dissatisfied female executive blaming threatening male employee at team meeting Free Photo

අපි අවට ඉන්න පුද්ගලයින් විවිධයි. ඒක එහෙම තමයි. නමුත් අපට අනිකා වෙනස් කළ නොහැකි වුවත්, තෝරා ගැනීමක් කළ හැකියි. නිසා ඔබ, ඔබේ අනාගතය වෙනුවෙන් තෝරා ගැනීම කළ යුතුමයි. ඔබව අගය නොකරන, ඔබේ ජයග්රහණ හෝ ඉදිරි ගමන පිලිබඳ අගයමින් කතාබහ නොකරන, ඔබේ ඉලක්ක සපුරා ගැනීමේදී අවංකව සතුටු නොවන සහ පිළිබඳව ඔබ සිටින තැන මෙන්ම නොසිටින තැනත් අගයමින් කතාබහ නොකරන පුද්ගලයින් කියන්නේ ඔබට කිසිදු ආශිර්වාදයක් නොවෙයි. නිසා එවැනි පුද්ගලයින් හඳුනා ගන්නත් ඔවුන්ව ඇසුරු කිරීමෙන් වළකින්නත් ඔබට හැකිවිය යුතුමයි.

 

05. දුම්පානයන කරනවාද..? ගැන යළි සිතා බලන්න.

Closeup shot of a person puffing on a cigarette surrounded with smoke Free Photo

සාමාන්‍යෙයන් මේ දුම්වැටි භාවිතය වගේ පුරුදු අතිශය පෞද්ගලික කාරණා. ඒවා තම තමන්ගේ තෝරා ගැනීම් මත තීරණය වන දේවල් නිසා පිලිබඳ පොදුවේ අදහසක් ඉදිරිපත් කිරීම සුදුසු නොවන්න පුළුවන්. නමුත් ලෝකය පුරාම පවතින පොදු පිළිගනිම අනුවත් සමීක්ෂණ දත්ත සටහන් අනුවත් දුම් බීම ඔබේ ශරීර සෞඛ්‍යට, මානසික සෞඛ්‍යට   වගේම පෞරුශයටත් කරන්නේ හානියක්. නිසා ඉන් වළකින්න හැකිනම් එය ඉතාමත් වැදගත්. ඔබේ මුහුණේ සමට, තොල් වලට වගේම ඔබේ අභ්යන්තර ශරීර අවයව වලටත් දුම්පානයෙන් හානි සිදුවන නිසා මේ පිලිබඳ අවබෝධයෙන් සිතා බලා තීරණයකට එළඹීම ඔබ සතු කටයුත්තක් බවත් අපි සටහන් කොට තබනවා.

 

 

06. පමණ ඉක්මවා ඇල්කොහොල් භාවිතය

Tired young businessman drinking Free Photo

ඇල්කොහොල් සහිත බීම භාවිතයට ගැනීමේදී නියමිත ප්‍රමාණයට අනුව පමණක් භාවිතයට ගන්න වගබලා ගැනීම වැදගත්. ඔබ පුරුද්දක් ලෙස ඇල්කොහොල් පානය කරන්නෙක් නම් පුරුද්දෙ තරම කොයි තරම්දැයි සිතා බලන්න. දිනපතා අධික ප්‍රමාණයන්ගෙන් ඇල්කොහොල් භාවිතය ඔබ ශාරීරිකව රෝගියකු බවට පත් කරවනවා වගේම ඔබ මානසිකවත් අකර්මණ් පුද්ගලයකු බවට පත් කරවනවා. නිසා ඔබේ සීමාවන් ඔබම සලකුණු කරගන්න. සීමාවන් තුළ සිටිමින් ඇල්කොහොල් භාවිතා කරන්න. එසේ නොමැති වුවහොත් ඔබේ ශරීර, මානසික සෞඛ්‍ය තත්වයට වගේම පෞරුෂයටත් හානි පැමිණවිය හැකියි. විශේෂයෙන් ඔබේ අක්මාව, හදවත සහ මොලය ආශ්රිත ගැටළු වලට ලක්වීමේ අවදානමක් තිබෙනවා වගේම පිළිකාවන්ට පවා ගොදුරු වීමේ අවදානමක් සහිතයි. නිසා මේකත් අවබෝධයෙන් යුතුව පාලනය කරගත යුතු පුරුද්දක් බව සටහන් කළ යුතුමයි.

 

 

07. Junk Foods වලින් ඉවත් වන්න.

Delicious grilled burgers Premium Photo

මේ පිළිබඳව අපි වඩා සවිස්තරාත්මක ලිපියක් මීට පෙරත් ඔබවෙත ගෙන ආවා. Junk foods කියන්නේ මේ වෙනකොට ලෝකයටම යම් ගැටළුවක් වී තිබෙන දෙයක්. පුද්ගල ශරීර සෞඛ් පැත්තෙන් සලකා බැලුවොත්, ලෝකය පුරා බොහෝ පුද්ගලයින් ප්රමාණයක් රෝගීන් බවට පත් කිරීමටත්, ස්ථුලතාවයට පත් කරවීමටත්, මේ ආහාර වර්ග හේතුවක් වී තිබෙනවා. බොහෝවිට පහසුව හෝ රසය ගැන සලක බැලීමෙන් මේ කෑම වර්ග වලට කෙනෙකු ඇබ්බැහි වීමක් සිදුවිය හැකියි. නමුත් මෙහි දීර්ඝ කාලින අහිතකර ප්රතිවිපාක පිලිබඳ ඊට වඩා ගැඹුරින් සිතා බලන්න කියලත් අපි ඔබට මතක් කරනවා. එවිට ඔබට ඉතා සාධාරණ හේතු රැසක් දැනගන්න ලැබේවි. ඔබ අනිවාර්යෙන්ම Junk foods වලින් ඉවත් වේවි.

 

08. Smart devices භාවිතය.

Group of people looking at smartphones Premium Psd

ඔබ හොඳින්ම දන්නා කාරණයක් තමයි මේ වනවිට ලෝකය පුරාම මේ Smart devices වලට පුද්ගලයින් ඇබ්බැහි වීමේ ප්රවණතාවක් තිබෙන බව. විශේෂයෙන් ඔස්සේ social media එක්ක බොහෝ දෙනෙක් තමන්ගේ වෙලාව ගෙවන්න පුරුදු වෙලා තිබෙනවා. ඒක අතහැරිය හැකි දෙයක් නොවෙයි තමයි. නමුත් ඔබට මේ උපකරණ වල ඇබ්බැහි වීමෙන් වැළකිය හැකියි. විශේෂයෙන් ඔබ නිරන්තරයෙන් මේවා සමගම ජීවත් වද්දී ඔබේ ඇසට සහ මනසට අවශ් කරන විවේකය අහිමිව යනවා. ශාරීරිකව එය යහපත් දෙයක් නොවනවා වගේම මානසිකවත් අහිතකර බලපෑම් ඇතිකරවන්නක් විය හැකියි. නිසා ඒවා සියල්ලෙන්ම ඉවත්ව මානසිකව විවේකයක් ලබාගත හැකි වෙලාවකුත් ඔබේ දවසේ කාල සටහනට එකතු කරගන්න. මේ උපකරණ වලින් තොරව සුළු වෙලාවක් හෝ ගෙවා දැමිය නොහැකි තරමට මේ වනවිටත් ඔබ ඇබ්බැහි වෙලා නම් හැකි ඉක්මනින් ඇබ්බැහියෙන් මිදීමට ක්රමවේදයක් සකස් කරගන්න.

 

09. ප්‍රමාද නොවීමට වගබලාගන්න.

Portrait of a shocked businessman looking at wristwatch Free Photo

ඔබට ජීවිතයේ බොහෝ පුද්ගලයින් හමුවී ඇති. ඉන් සමහරු නියමිත වෙලාවට නිශ්චිතව තමන් කරන ඕනෑම කටයුත්තක් කරනවා වගේම අනික් කොටස සියලුම කටයුතු වලට ප්රමාද වනවා ඔබ දැක ඇති. ඔබ විශ්වාස කරන්නේ මේ දෙකෙන් කවර ක්රමයක් සාර්ථකයිද..? අනිකා පිළිබඳව හෝ ලෝකයේ අනික් සිදුවීම් ගැන සැළකිලිමත් නොවී, නිදහසට හේතු නොසොයා ඔබ නියමිත වෙලාවට වැඩ කරන්න පුරුදු වන්න. ඔබ යම් තැනකට යා යුතුයි නම් නියමිත නිශ්චිත වෙලාවට එතනට යෑමට හැකි තරම් උත්සාහ කරන්න. ඔබට යම් වගකීමක් පැවරුණු විට නියමිත වෙලාවට එම වගකීම ඉටුකොට අවසන් කිරීමට හැකි සැම විටම උත්සාහ කරන්න. එය ඔබේ යහපත් පුරුෂ ලක්ෂණයක් විදිහට ලෝකය හඳුනා ගනීවි. වගේම ඔබ පිලිබඳ හොඳ විශ්වාසයක් අනිකා තුළ ගොඩ නැගේවි. නිසා ප්රමාද වී කටයුතු කිරීමට වඩා නියමිත වෙලාවට වැඩ කිරීමට හැකි සෑම විටම උත්සාහ කරන්න.

 

 

10. නොගැළපෙන / නුසුදුසු සම්බන්ධතා වලින් ඉවත් වන්න.

Concerned wife being sad about family problems Free Photo

අපි හැමෝටම සමාජීය සහ පෞද්ගලික සම්බන්ධතා තිබෙනවා. විශේෂයෙන් පෞද්ගලික ජීවිතයේ ඔබට සහකරුවෙක් / සහකාරියක්, බිරිඳ / සැමියා මේ ඕනෑම ආකාරයක සම්බන්ධතාවක් තිබිය හැකියි, ඔබ සාර්ථක මිනිසකු ලෙස ජීවත් වීමට උත්සාහ කරන්නෙක් නම් මේ සම්බන්ධතා පිලිබඳ දැඩි අවධානයකින් යුතුව සිටිය යුතුමයි. ඔබ මේ පවත්වාගෙන යන සම්බන්ධතා ඔබට නොගැලපෙන ඒවා වීමට ඉඩකඩ තිබෙනවා. එවැනි අවස්තාවක ඔබ එයින් බලාපොරොත්තු වන්නේ කුමක්ද..? ඔබට ඔබේ ජිවිතයේ සාර්ථකව ඉදිරියට යාමට නම් ඔබ පවත්වා ගත යුත්තේ වෙනුවෙන් රුකුලක් වන සම්බන්ධතාවක් පමණයි. මිනිසුන් විදිහට අපි කිසිවකුත් 100% අනිකට ගැලපෙන්නේ නැහැ. උත්සාහ කිරීමෙන් ගළපාගෙන ජීවත් වීම පමණයි කළ හැකි වන්නේ. නමුත් ගලපිමත් කොපමණ ප්රතිශතයක්ද කියන එක ඔබ තීරණය කළ යුතුයි. 60% – 70% ගැලපෙනවා නම් ඉතිරි කොටස වෙනුවෙන් ඔබට කැපකිරීමක් කළ හැකි වුනත් 20%ක් පමණක් ගැලපෙන සම්බන්ධතාවක ඉතිරි 80% වෙනුවෙන් කැපකිරීමක් කිරීම ප්රායෝගික නොවේවි. එවැනි කැපකිරීමකින් ඔබේ ඉදිරි ගමනට වන බලපෑම / හානිය වැඩිවිය හැකියි. නිසා මුලින්ම ඔබ ඔබේ සම්බන්ධතාවන්හි තත්වය පිලිබඳ ගැඹුරින් සිතා බලන්න. නොගැලපෙන සම්බන්දතා පවත්වා ගනිමින් ඔබේ ඉදිරි ගමන අඩාල කරගැනීම වෙනුවට අවබෝධයෙන් ඒවායින් ඉවත් වන්න. එසේ තීරණයක් ගැනීමට තරම් ශක්තිමත් වන්න. එය ඔබට වගේම අනිකාටත් වඩා යහපතක් වනු ඇති.

 

මේ කරුණු ඔබේ ජිවිතයට එකතු කරගත යුත්තේ කොහොමද කියන කාරණය පිලිබඳ ඔබ සිතා බලන්න. අවසානයේ වැඩ වැදගත් වන්නේ මිනිසකු ලෙස ඔබේ සතුට සහ ඔබේ ඉදිරි ගමන පමණයි. නිසා වෙනුවෙන් කළ යුතු කැපකිරීම් සහ ගත යුතු පියවර මොනවාද කියන දේ තීරණය කළ යුත්තේත් ඔබමයි. නැවත නැවතත් සිතා බලන්න. මේ කරුණු ඔබේ ජීවිතයට එක්කර ගැනීමට හොඳම කාලය මෙය විය හැකියි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here