හතර වටෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ ඇඳිරි නීතිය බලපැවැත්වෙන කාලය තුළ ළමා අපයෝජනය ඉහළ යාම…

ශ්‍රී ලංකාවේ ඇඳිරි නීතිය බලපැවැත්වෙන කාලය තුළ ළමා අපයෝජනය ඉහළ යාම…

2020 May 27

ජාතික ළමා ආරක්ෂණ අධිකාරියට අනුව, මාර්තු 16 සිට අප්‍රේල් 07 දක්වා කාලය තුළ ළමා ආරක්ෂණ පැමිණිලි 292 ක් වාර්තා වී තිබෙනවා.

ප්‍රචණ්ඩත්වය, ලිංගික අපයෝජනය, නොසලකා හැරීම, පීඩාවට ලක්කිරීම සහ වෙනස් කොට සැලකීම් වලට බිය නොවී ජීවත් වීමට, ඉගෙනීමට හා වර්ධනය වීමට සියලු වයස්වල දරුවන්ට මූලික අයිතිය ඇත.

 

ශ්‍රී ලංකාවේ ළමා අපයෝජනයේ ස්වභාවය

ළමයින්ට එරෙහි චිත්තවේගීය, ශාරීරික හා ලිංගික හිංසනය ඉවසා සිටින සමාජ හා සංස්කෘතික සම්මතයන් තවමත් ශ්‍රී ලංකාව පුරා පවතිනවා. තවද, උල්ලංඝනය වීමක් සිදුවුවද, ළමා ආරක්ෂණ සේවාවන්ට ප්‍රවේශ වන්නේ කෙසේද සහ භාවිතා කරන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව දෙමාපියන්, ගුරුවරුන් සහ ළමයින් බොහෝ වෙලාවට දැනුමක් නැහැ. ජාතික, දිස්ත්‍රික් හා ප්‍රාදේශීය මට්ටමින් සම්බන්ධීකරණයේ හිඟකම හේතුවෙන් සෞඛ්‍ය, අධ්‍යාපනය, සමාජ ආරක්ෂණ හා යුක්තිය වැනි අනෙකුත් සම්බන්ධිත අංශවල වැඩකටයුතුවලට වැදගත් ළමා ආරක්ෂණ මූලධර්ම වියමන දුෂ්කර වී තිබෙනවා.


වැදගත්ම දෙය නම් ශ්‍රී ලංකාවට ජාතික ළමා ආරක්ෂණ රාමුවක් නොමැති වීමයි. මෙයින් අදහස් කරන්නේ සෑම මට්ටමකම හොඳ පාර්ශවකරුවන්ට ජාතික වශයෙන් පිළිගත් මාර්ගෝපදේශ සහ ඔවුන්ගේ කාර්යයන් ඉටු කිරීම සඳහා නිර්වචනය කළ ධූරාවලියක් නොමැති බවයි. අප සියල්ලන්ම වගකිව යුතු අතර දරුවන් ආරක්ෂාකාරීව තබා ගත යුතුය.


ප්‍රජාවන් කිහිපයකට මෙම දරුවන්ගේ අවශ්‍යතා හඳුනා ගැනීමට සහ ඒවාට ප්‍රතිචාර දැක්වීමට හැකියාවක් නොමැති අතර ඔවුන්ට සහ ඔවුන්ගේ පවුල්වලට අවශ්‍ය ආරක්ෂාව සැපයීම සඳහා සුදුසු දෙමාපිය ආධාරක යෝජනා ක්‍රම නැහැ. ආබාධ සහිත දරුවන් වැඩි අවදානමක් තිබෙනවා. ශාරීරික හෝ මානසික ආබාධ සහිත ළමුන් සඳහා අත්‍යවශ්‍ය සේවාවන් බොහෝ ප්‍රදේශවල දැරිය හැකි මට්ටමක නැහැ. ළමා අපයෝජනය පිළිබඳ ශ්‍රී ලංකාවේ අප දකින දෙය නම් බොහෝ විට ළමා අපයෝජනය වාර්තා වී හෝ හෙළිදරව් කිරීමක් සිදුනොකිරීමයි.

 

COVID-19 අතරතුර ළමා අපයෝජනය

 

ළමුන් දෙදෙනෙකුගෙන් එක් අයෙකු ශ්‍රී ලංකාවේ යම් ආකාරයක ළමා අපයෝජනයකට නිරාවරණය වී ඇති බව අයිඑන්ජීඕ සහ සීඑස්ඕ වාර්තා කරනවා. තවද, ශ්‍රී ලංකාවේ COVID-19 ඇඳිරි නීතිය ආරම්භ වූ දා සිට 1929 ළමා උපකාරක අංශයට වාර්තා වූ ළමා හිංසනයන්ගේ අනුපාතයේ කැපී පෙනෙන වර්ධනයක් දක්නට ලැබේ. ජාතික ළමා ආරක්ෂණ අධිකාරිය 24/7 ම ක්‍රියාත්මක වන අතර එය පූර්ණ කාර්ය මණ්ඩලයේ සිටින බව සහතික කර ඇති අතර මාර්තු 16 සිට අප්‍රේල් 07 දක්වා ළමා ආරක්ෂණ පැමිණිලි 292 ක් අනාවරණය වී තිබේ. ECPAT විසින් වාර්තා කරන ලද පරිදි, මෙම සිද්ධීන් ළමා හිංසනයන්ගේ අනුපාතයේ ප්‍රතිශතය 33% කින් වැඩි වී තිබෙනවා.

පාසැල් වසා දැමීමත් සමඟ, දවස පුරා දරුවන් සිටින අතර බොහෝ දෙමව්පියන්ට වැඩ කිරීමට නොහැකි වීම, මානසික ආතතිය, හුදෙකලා වීම සහ ආර්ථික දුෂ්කරතා ගෘහස්ථ හිංසනය, ළමා හිංසනය සහ අපයෝජනය වැනි අවදානම වැඩි කරයි. ප්‍රචණ්ඩත්වය, අපයෝජනය, සූරාකෑම සහ නොසලකා හැරීම වැනි ළමා ආරක්ෂණ සිදුවීම් මෙම කාලවලදී උග්‍ර වී ඇති බව පෙන්නුම් කරනවා.

 

 

LEADS හා ළමා සංවර්ධන මධ්‍යස්ථාන

 

1983 මාර්තු 25 වන දින, මිනිසුන්ගේ දුක් වේදනා සමනය කිරීමට සහ සමස්තය ප්‍රවර්ධනය කිරීමට වැඩසටහන් සංවර්ධනය කිරීම හා ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා වෙනත් සමාන අදහස් ඇති සංවිධාන සමඟ හවුල් වීමට LEADS විධිමත් ලෙස පිහිටුවන ලදී. ශ්‍රී ලංකාව කඳවුරක් ලෙස භාවිතා කරන ළමයින්ගේ තර්ජනයට ප්‍රතිචාර වශයෙන්, ESCAPE (ලිංගික ළමා අපයෝජන ගණිකා වෘත්තිය සහ සූරාකෑම තුරන් කිරීම) – 1995 දී LEADS විසින් විශේෂ ළමා ආරක්ෂණ ඒකකයක් පිහිටුවන ලද අතර, ආන්තික ප්‍රජාවන්ට සේවා රාශියක් සපයනු ලැබීය. එන්.සී.පී.ඒ (ජාතික ළමා ආරක්ෂණ අධිකාරිය) ආරම්භ කිරීම සඳහා LEADS සහ මෙම ක්ෂේත්‍රයේ සේවය කරන තවත් කිහිප දෙනෙකු සමඟ පහසුකම් සහ උපදෙස් ලබා දී ඇති අතර, එන්.සී.පී.ඒ හි පළමු උප සභාපතිවරයා LEADS හි දෙවන කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයෙකි.


ළමා ආරක්ෂණ ක්‍ෂේත්‍රයේ පුරෝගාමියෙකු ලෙස LEADS කටයුතු කර ඇති අතර අවශ්‍යතා ඇති ළමුන් 600 ක් සඳහා පහසුකම් සපයන කොළඹ, යාපනය සහ බදුල්ලා යන නගරවල සංවර්ධන මධ්‍යස්ථාන පිහිටුවා ඇත. ස්වාභාවික පවුල් තම දරුවන් නොසලකා හැරීමට හා අපයෝජනයට ලක් කළ හැකි බැවින් මධ්‍යස්ථාන සියළුම දරුවන්ට විකල්ප ක්‍රම මගින් පවුලක් සපයයි. ඔවුන් අධ්‍යාපනය සහ මනෝ-සමාජ සහයෝගය ලබා දෙන අතර නීති ආධාර සහ විවේකයක් අවශ්‍ය දරුවෙකු අතර ඇති පරතරය පියවා ගැනීමට උපරිම උත්සාහයක් දරති. ඔවුන්ගේ ජාලය අඛණ්ඩව වර්ධනය වෙමින් පවතී, නමුත් සහයෝගය සහ සම්පත් නොමැතිකම නිසා ඒවා තුනී වී ඇත.

 

අදාළ සියලුම පුරවැසියන්ට

අපයෝජනයට එරෙහිව සැමවිටම කථා කරන්න, ඔබේ නිවසේ සහ ඔබේ අසල්වැසි දරුවන්ගේ අවශ්‍යතා දෙස බලන්න, ඔබේ දරුවාගේ සෞඛ්‍ය හා පෝෂණ අවශ්‍යතාවලින් ඔබ්බට ගොස් ‘ඔබ විශේෂයි, ඔබේ ශරීරය ඔබට අයිති’ වැනි ප්‍රධාන පණිවිඩ ඔබේ දරුවාට ඉගැන්වීමට මෙම කාලය යොදවන්න. එවැනි තත්වයක් ඇති වුවහොත් කුමක් කළ යුතුද යන්න පිළිබඳව ඔබේ දරුවා දැනුවත් කර තබා ගැනීම ද වැදගත් ය.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here