Fashion විලාසිතාවට කැමති ඔබ මේ කරුණු ගැන දැනුවත්ද ?

විලාසිතාවට කැමති ඔබ මේ කරුණු ගැන දැනුවත්ද ?

2021 Nov 17

විලාසිතා ගණනාවක් තිබුණත් මේ හැම විලාසිතාවක්ම එකිනෙකට ගලපගෙන හරියට විලාසිතා කරන්නේ කොහොමද? එය ඇත්තටම අසීරු කටයුත්තක්. විලාසිතා හැම තැනටම ඔබින විදියට තමයි කළ යුත්තේ. අපේ හිසේ සිට පාදාන්තය දක්වාම එකිනෙකට ගැළපෙන විලාසිතා අද වෙනකොට පුදුමාකාර විලාසිතා ලෝකය තුල නිර්මාණය වෙලා තියෙනවා. ඇඳුම් ආයිත්තම් හිසකෙස් විලාසිතා ,ස්කාෆ් විලාසිතා මේ ආකාරයෙන් විලාසිතා ගණනාවක් වෙළඳපොලේ අපිට දක්නට ලැබෙන අතර මෙම විලාසිතා වලට යොමුවෙන පුද්ගලයින් දිනෙන් දින වැඩිවීමක් සිදුවෙනවා.

නව යොවුන් වියට පා තැබූවන් හා නව යොවුන් විය පසු කරන්නන් මේ විලාසිතාවන් පසුපස යනවා අනෙක් අයට වඩා තරමක් වැඩි. ආකර්ශනය දිනා ගන්න නම් ලස්සනට ඇඳලා කරල ඉන්න ඕන. විලාසිතාවන්ට හැමෝම ආදරය කරත් දකින දකින විලාසිතාව කරලා හරියන්නේ නැහැ. නිවැරදි තෝරාගැනීමක් කරන්න විලාසිතා පිළිබඳ යම් අවබෝධයක් තිබීම නම් අවශ්‍යයි. එය තමන්ගේ ජීවිතයට බොහෝ වැදගත්. මන්ද යත් තමන් තෝරාගන්නා විලාසිතාව නිවැරදි තේරීමක් විය යුත්තේ අවසානයට එය පරිසරයට බැහැර වන නිසයි.

විලාසිතාවේ උපත සිදුවන්නේ විසිවැනි ශතවර්ෂයේ පැරීසියේදීය. එතනින් පටන් ගත්ත විලාසිතාවන් වැඩි දියුණු වෙමින් තමයි අද බොහෝ නිර්මාණයන් බිහි වෙන්නේ. ඒ වගේම තමයි එන්න එන්නම විලාසිතාවන් ජනප්‍රිය කලාවක් වන නිසාම පරිසරයට එයින් හානිකර බලපෑම් රැසක් එල්ල වෙනවා. පරිසරය නැත්නම් සොබාදහම විනාශ වේනවා කියන්නේ මුළු මනුස්ස සංහතියටම තද ප්‍රහාරයක් එල්ල වෙනවා කියන එකයි. මානසික පීඩනයක් ආවත් අපගේ ගෙදර තියෙන පාරිසරික වටපිටාව ගස්කොලන් දිහා බලන් හිටියම ඒ පීඩනයක් බොහෝදුරට සමනය වෙනවා . ඉතින් අපි අපේ ආසාවන් නිසා සොබාදහම කියන මේ අම්මට හානි කරන්න පුලුවන්ද ? අපි එහෙම කරනවා නම් ඒක ලොකු අපරාධයක් . ඒ නිසාමයි මෑත කාලය වන විට මේ විලාසිතා නොයෙක් අයුරින් නිපදවන්නේ. මේ අතරින් එකක් තමයි පරිසර හිතකාමි විලාසිතා.

පරිසර හිතකාමි විලාසිතා? ඔබ දැනටමත් හිතනවා වන්නට පුළුවන් කොහොමද මේ පරිසර හිතකාමි විලාසිතා බිහිවන්නේ කියා. මම ඔබට අද ඒ ගැන කියලා දෙන්නම්.

 

 

 

Eco fashions එහෙමත් නැත්තම් පරිසර හිතකාමී විලාසිතා

මේ පරිසර හිතකාමි විලාසිතා නිපදවන්නේ පරිසරයට සිදුවන හානිය අවම කිරීමටයි. Eco fashions නැතිනම් පරිසර හිතකාමි විලාසිතා ලෙස සැලකෙන්නේ ඇඳුම් විලාසිතාව පමණක්ම නොවෙයි. ඕනෑම පරිසරයට සුදුසු හානියක් නොකරන පරිසර හිතකාමි විලාසිතයි. මේ විලාසිතා නිපදවද්දී කාබනික කපු ,ප්‍රතිචක්‍රීකරණය කළ හැකි රෙදි වර්ග සහ ශාක පදනම් කරගත් ඩයි වර්ග තමයි යොදාගැනෙන්නේ . පාරිභෝගිකයින්ගේ සෞඛ්‍ය තත්ත්වයට වගේම එම නිෂ්පාදන නිපදවන්නන්ගේ සෞඛ්‍යයටද මේ විලාසිතාව ඉතාමත් හිතකරයි.

ඔබ පරිසර හිතකාමී විලාසිතා තෝරා ගත යුත්තේ ඇයි?

අප හැමවිටම කල්පනාකාරී විය යුතුයි අපගේ සෞඛ්‍යයට මනාව ගැලපෙන්නේ සහ ආරක්ෂිත ඇඳුම් මොනවාද කියා. බොහෝ පිරිස් අඩු මිලට ගන්නා නයිලෝන් සහ synthetic වලින් නිපදවූ ඇඳුම් සෞඛ්‍යයට එතරම් සුදුසු නැහැ. අපි විලාසිතාවක් තෝරා ගන්නා සෑම විටකම එය නිෂ්පාදනය කර ඇති අමුද්‍රව්‍ය පිළිබඳව යම්තාක් දුරකට දැනුමක් තිබීම ඉතාම වැදගත්. මොන ආකාරයේ විලාසිතාවක් අප තෝරා ගත්තත් එය අන්තිමටම බැහැර වන්නේ පරිසරයටයි. එම නිසාම ඔබ තෝරාගන්නා විලාසිතාව පරිසරය වගේම ඔබට මොනතරම් සෞඛ්‍ය ආරක්ෂිතවේද යන්න වැටහීමක් තිබීම ඉතාමත් අත්‍යවශ්‍යයි. ඒ වාගේම ඉහත රෙදි පිලි වර්ග පාවිච්චියට ගෙන පරණ වූවාට පසු ඒවා නොදිරන නිසා අවුරුදු සිය ගණනක් පස තුළ වැඩී තිබෙනවා. එයින් පරිසරයට දැඩි ලෙස හානි පැමිණෙන්නට පුළුවන්. එම නිසාම අපි ඕනෑම මොහොතක තෝරාගන්නා විලාසිතාවක් තමන්ට අවශ්‍යම නම් පමණක් මිලදී ගත යුතු අතර එය පරිසරයට මොනතරම් දුරට බලපෑමක් ඇති කරනවා ද යන්න පිළිබඳව ඔබට අවබෝධයක් තිබිය යුතුයි. ඔබ ලිනන් හා කපු රෙදි වලින් නිපදවූ රෙදිපිළි තෝරා ගන්නවානම් එය ඔබගේ සෞඛ්‍යයට සහ ඔබගේ ශරීරයට ඉතාමත් පහසු දායක වේ. එම නිසා සෑම විටකම ඔබ රෙදිපිළි මිලදී ගනිද්දී කල්පනාකාරී වන්න .

slow fashion

 

සෙමෙන් නිෂ්පාදනය වෙන විලාසිතා හෝ slow fashion ලෙස හඳුන්වනු ලබන්නේ පරිසර හිතකාමි විලාසිතයි. මෙම slow fashions නිෂ්පාදනය වන්නට හේතු වූයේ බංගලාදේශයේ දී ඇති වූ විලාසිතා විප්ලවයෙනුයි .මෙම විලාසිතා අනෙක් විලාසිතාවන්ට වඩා ප්‍රමිතියෙන් වැඩි, මන්දයත් මෙම විලාසිතාවන් නිපදවන්නට බොහෝ ක්‍රමවේද හා විශාල ශ්‍රමයක් යොදන නිසයි. මේ ආකාරයෙන් නිපදවන රෙදිපිළි දීර්ඝ කාලයක් පාවිච්චියට ගත හැකි ලෙස නිර්මාණය කරයි. දීර්ඝ කාලයක් පාවිච්චි කර එය අහක දැමුවාට පසු පරිසරයට එකතු වුවත් එයින් පරිසරයට කිසිදු හානියක් නොකර දිරා යයි. එම නිසාම මෙම slow fashion පරිසර හිතකාමි විලාසිතාවක් ලෙස නම් කර තිබේ.

 

පරිසර හිතකාමි විලාසිතා නිෂ්පාදනය හිතන තරම් පහසු නැහැ.

පරිසර හිතකාමි විලාසිතා හෝ හරිත විලාසිතා ලෙස හැදින්වෙන මෙම විලාසිතා තරමක් මිලෙන් වැඩියි. ලිනන් සහ කපු වර්ග භාවිතා කරන නිසා මෙම විලාසිතා බොහෝවිට මිලදී ගැනීමට අසීරු යි. එයට හේතුව වන්නේ ඒවා නිෂ්පාදනය කිරීම ද හිතන තරම් සරළ ක්‍රියාවලියක් නොවන නිසයි. මෙම හරිත විලාසිතා නිෂ්පාදනය කරන්නට අවශ්‍ය කපු වර්ග වල අස්වැන්න නෙලා ගත් පසු නැවත ඒවා වගා කිරීම සඳහා කාලයක් ගතවෙනවා. එම නිසා මෙම හරිත විලාසිතා නිෂ්පාදනවල මිල අධික වීමක් සිදුවෙනවා. පරිසර හිතකාමී ලෙස නිපදවන ඕනෑම ආකාරයක විලාසිතාවක් අධික මිලකින් යුතු වන්නේ එම නිසයි.

මිලෙන් වැඩි වූවත් පරිසර හිතකාමී කල් පවතින සෞඛ්‍යයට ආරක්ෂිත මෙවැනි විලාසිතා ඔබ තෝරාගන්නේ නම් එය ඔබගේ ශරීරයට වඩාත් ගුණදායකයි.

කාලයෙන් කාලයට දවසින් දවස එක එක සුකුරුත්තම් වෙළඳ පොලට එනවා. හැබැයි ඒ හැම එකක්ම වාගේ මිලදී ගන්නට හැකි ආර්ථික ශක්තියක් අපි හැමදෙනාටම නැහැ. තමන්ට තියෙන දෙයින් වැඩි ප්‍රයෝජනයක් ගන්න තමයි අප හැම දෙනාම වෙර දරන්නේ. පුංචි පුංචි දේවල් වලිනුත් අපගේ විලාසිතාවේ හැඩය ඔප මට්ටම් කර පෙන්වන්නට හැකියාවක් තිබෙන බව ඔබ දන්නවාද? ඉතින් මොනවද මේ වයසට නොයන අදට ඔබින විලාසිතා . අතීතයේ දී ජනප්‍රියව බොහෝ දෙනා භාවිතා කළ විලාසිතා ද වර්තමානයේ දී නව ප්‍රවණතා ලෙස සමාජයට දකින්නට ලැබෙනවා. ඒවායේ සිදුව ඇත්තේ ඉතාමත් කුඩා වෙනස්කම් පමණයි. පරණ වුවත් මේ කාලයේ භාවිතයට සුදුසු විලාසිතා මොනවාද?

කොඩ්රොයි විලාසිතා (corduroy fashion )

 

 

කොඩ්රොයි විලාසිතා ලෙස හැදින්වන්නෙ අතීතයේ දී ජනතාව අතර ඉතාමත් ප්‍රසිද්ධ වූ රෙදි වර්ගයකි . මෙම රෙදි වර්ගය ප්‍රධාන වශයෙන් භාවිතා කර ඇත්තේ කුඩා ලමුන්ගේ ඇදුම් සදහායි . එහෙත් වර්තමානයේ දී මෙම රෙදි වර්ගය ගැහැණු ලමුන් භාවිතා කරන අත් බෑග්, ජම්ප් සුට් ,ජැකට් සහ විශාල ප්‍රමාණයේ බෑග් නිපදවීමට මෙම රෙදි බහුලවම භාවිතා කරයි . මෙය ඉතාමත් ජනප්‍රිය විලාසිතාවක් ලෙස අද සමාජයේ ප්‍රසිද්ධ වී ඇත. වැඩි ආකර්ෂණයක් දිනාගැනීමට ද මෙම විලාසිතාව සමත් වී ඇත.

 

මම් ජින්ස් ( mom jeans)

 

 

මෙම මම් ජින්ස් විලාසිතාව ඉතාමත් පැරණි ඩෙනිම් කලිසම් විලාසිතාවක්. මෙම කලිසමේ ඇත්තේ ඉහළටම යෙදූ ඉනක්. 80 දශකයේ නිර්මාණය කෙරුණු මෙම විලාසිතාව 90 දශකයේ ඉතාමත් ජනප්‍රිය අන්දමින් ප්‍රසිද්ධ වුණා. වර්තමානයේ දී යුවතියන් අතර ඇඟටම තද වූ ජින්ස් විලාසිතා වෙනුවට මෙවැනි විලාසිතා දැකගත හැක. කැපී පෙනෙන ආකාරයට බෙල්ට් එකක් සහ පාවහන් සමග මේ විලාසිතාව තවත් සිත් ඇදගන්නා සුළු වේ.

 

ස්ක්‍රන්චි (scrunchies)

 

 

විලාසිතා කිවුවහම ඇඳුම පමණක් නෙවෙයි. මේ විලාසිතාව තරමක් වෙනස් . අලුත් වුවත් පැරණි වුවත් මෙම විලාසිතාව ලොකු ,පොඩි ,තරුණ යුවතියන් අතරින් ගිලිහී ගොස් නම් නැහැ. මෙම හිසකෙස් විලාසිතාව ඉවත ලන රෙදි කැබලි වලින් පවා සකසා ගත හැක. headband එකක් විදිහට හෝ කොන්ඩ බූල ලෙස භාවිතා කරන මෙම scrunchie අද වන විට බොහෝ සෙයින් ප්‍රසිද්ධයි . මෙවැනි විලාසිතාවක් ඔබේ ඇඳුමට ගැළපෙන සේ එකතු කරගන්නවා නම් එයින් ඔබගේ වරලස වගේම ඔබත් කැපී පෙනෙවි .

 

 

සිල්ක් ස්කාෆ්

 

 

අද කාලේ තරුණියන් නිර්මාණශීලීත්වය උපයෝගී කරගනිමින් හිසකෙස් සැරසීමට මෙන්න අත් බෑග් වල අලංකාරය සඳහා ද මෙම ස්කාෆ් විලාසිතා භාවිතා කරනවා. 90 දශකවල අතිශයින්ම ජනප්‍රියට පත් වූ මෙම ස්කාෆ් විලාසිතාව වර්තමානයේ දී නව විලාසිතා මවනවා. ඒ වගේම ඩෙනිම් ටී-ෂර්ට් වැනි විලාසිතාවලට පවා තවත් අලංකාරවත් ලෙස ගෙල වටා පැළඳවීට ද මෙම විලාසිතාව යොදා ගන්නවා.

 

 

චන්කි ස්නිකර් (chunky sinkers)

 

 

80 දශකයේදී නව යොවුන් වියේ තරුණියන්ගේ සිත් වසඟයට පත් කරගත් මෙම සපත්තු විලාසිතාව නැවතත් කරලියට පැමිණේ යැයි කිසිවකු නොසිතන්නට ඇති. අද වන විට බොහෝ නිර්මාණකරුවන්ගේ සිත් දිනාගත් මෙම සපත්තු විලාසිතාව නවීකරණය කර කරලියට පැමිණ ඇත. මෙම විලාසිතාව වර්තමානයේ දී නව ප්‍රවණතාවක් ලෙස තරුණියන් අතර දක්නට ලැබෙනවා.කාලයට අනුව බොහෝ දේ වෙනස් වුවත් පෙර දශක වල භාවිතා කළ මේ විලාසිතාව වර්තමානයේ දී නැවත භාවිතා කරන අයුරු දක්නට ලැබෙනවා.

 

සමාජයෙන් දුරස් වෙලා ආරක්ෂිතව ඉන්න කියන මේ කාලේ shopping කරන්න යන්න හැකියාවක් නම් අපිට නැහැ. ඒ නිසා ම තමයි ඔන්ලයින් වලින් බොහෝ දෙනා තමන්ට අවැසි දේ ලබා ගන්නේ. අපේ රටේ පමණක් නොව මේ වන විටත් විට ලෝකය පුරාම online shopping ක්‍රමය ඉතාමත් ප්‍රසිද්ධ වෙළඳ ජාලයක් බවට පත්ව තිබෙනවා. මෙය ඉතාමත් පහසු ගනුදෙනු කිරීමක් බව ඔබ මම අපි හැමදෙනාම දන්නවා එහෙත් මෙම ගනුදෙනු වලින් ඇතැම්විට පහසුව වගේම අපහසුතා වලටත් මුහුණ දෙන්නට වෙනවා . එම නිසාම ඔබත් online ගනුදෙනු කරනවා නම් මේ කියන්නට යන දේ ඔබටත් වැදගත් වේවි.

වෙනදාට මෙන් හිතේ හැටියට සාප්පු සවාරි යන්න බැරි බව හැගුණම කාන්තාවන් වන ඔබට පුංචි දුකක් හිතේ හටගන්නවා ඇති. පිරිමින්ට වඩා කාන්තාවන් ලස්සන විලාසිතා වලින් හැඩ ගැන් වෙන්නට බොහෝවිට ප්‍රිය කරනවා. සාප්පු සවාරි ගියාම හිතේ හැටියට තමන්ට අවශ්‍ය දේ අල්ලලා බලලා පරික්ෂා කරල ගන්නට තිබෙන හැකියාව ඔන්ලයින් ක්‍රමය තුළ නැති බව ඔබ දන්නවා.එම නිසාම ඔබ ඔන්ලයින් ක්‍රමයෙන් ඇනවුම් කරන භාණ්ඩයේ ප්‍රමිතිය ගැන වඩාත් උනන්දු විය යුතුයි. මේ ආකාරයෙන් තාක්ෂණයක් ඔස්සේ ඔබ ගනුදෙනු කිරීමේදී ඔබ දකින රූපයේ තිබෙන භාණ්ඩයට වඩා හාත්පසින් ම වෙනස් ආකාරයේ භාණ්ඩයක් ඔබ අතට පත් විය හැක. එම නිසාම මෙ ඔන්ලයින් ගනුදෙනු පිළිබඳ ඔබට මනා දැනුමක් තිබීම හා නිවැරැදි තොරතුරු දැන ගැනීම වඩාත් වැදගත් වෙයි.

 

නිවැරදි තොරතුරු දැනගැනීම කොතරම් දුරට සාර්ථක ද?

ඔන්ලයින් භාණ්ඩ මිලදී ගැනීමේදී වගේම ඉහත කී විලාසිතා වර්ග තෝරා ගැනීමේදී ඔබ තෝරා ගන්නා වෙළදුන්ගේ අදාල පිටුවේ අවශ්‍ය සියලුම විස්තර තිබේදැයි පරික්ෂා කර බලන්න. යම් භාණ්ඩයක් පරිහරණයට නුසුදුසු ලෙස ඔබට ලැබී ඇත්නම් එය නැවත මාරු කිරීමේ පහසුව ඔවුන් විසින් ලබා දෙනවාද ?නැද්ද ?යන්න ඔවුන්ගෙන් කරුණු විමසා දැනගන්න. අදාළ සේවාව තුළ ඇතුලත් කර ඇති තොරතුරු ප්‍රමාණවත් නැති නම් භාණ්ඩය මිලදී ගැනීමට පෙර ඔවුන් හා දුරකථන මාර්ග වලින් සම්බන්ධ වී වැඩි විස්තර අසා දැනගැනීමෙන් අනතුරුව සේවාව ලබා ගැනීමට අමතක කරන්න එපා.

විලාසිතා වලට පෙම් බැන්දාට අන්තර්ජාලය පුරා දකින ඕනෑම ජාලයක් හරහා භාණ්ඩ මිලදී ගැනීම නොකළ යුතු දෙයක්. එයින් ඔබට දැඩි සේ පාඩු වන්නට පුළුවන් .එම නිසා භාණ්ඩ වල නිසි ප්‍රමිතිය පිළිබඳ සොයා බලා භාණ්ඩ ඇණවුම් කරන්න. ඒ වගේම ඔබ හිතුනු හිතුනු ආකාරයට මිලදීගැනීම් කරනවාට වඩා භාණ්ඩවල තත්වය එහි නිවැරදි වටිනාකම දැනගෙන භාණ්ඩ ඇණවුම් කරන්න. එය ඔබට වඩාත් වාසිදායක වේ . නැතිනම් භාණ්ඩයේ වටිනාකමට වඩා ඔබ මුදල් ගෙවන අවස්ථා වලට ද හසු වෙන්නට පුළුවන්.

විලාසිතාවලට ඇලී ගැලී සිටින යුවතියන් දැනගත යුතුම කරුණු තමයි මේ .පරිසරයට හානි නොවන ලෙස විලාසිතා කර එයටම ගැලපෙන අදට ඔබින කවදාවත් වයසට නොයන විලාසිතා සුපුරුත්තමත් භාවිතකරහම ඔබේ රූපය තවත් ලස්සනට දිස්වේවි .ඒ වගේම ඇස් රවටන එක එක ජාතියේ ඔන්ලයින් පේජ් වලින් භාණ්ඩ මිලදී ගන්නට යන්නටද එපා. ප්‍රමිතිය ගැන සොයා බලා අදාල විලසිතාවන් මිලදි ගන්න .එය නුවනට හුරු වේ.

අන්තර්ජාලය ඇසුරිනි.

මන්දාකිනි පතිරණ .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here