හතර වටෙන් ගෘහස්ථ ගෑස් සිලින්ඩරය ගැන අපි හරියටම දැනුවත්ද?

ගෘහස්ථ ගෑස් සිලින්ඩරය ගැන අපි හරියටම දැනුවත්ද?

2021 Nov 26

ගෑස් කියන්නේ මේ දවස් වල හැමෝම කතාබහ කරන මාතෘකාවක්. ගෑස් නොමැති වීම ගැන බොහෝ දෙනා හඬ නගන අතරේම මේ ගෑස් සම්බන්ධ විවිධ ප්‍රවෘත්තිත් තැනින් තැන අසන්නට ලැබුනා ඔබට මතක ඇති. මුළුතැන්ගෙයි භාවිතා කරන ගෑස් උඳුන් කාන්දු වීම හේතුවෙන් සිදුවූ පුපුරා යාම් කිහිපයක්ම මේ පුවත් අතර තිබුනා. පසුගියදා කොළඹ Racecourse ගොඩනැගිල්ලේ පිහිටි අවන්හලක සිදුවූ ගෑස් කාන්දුවක් හේතුවෙන් විශාල පිපිරීමක් සමග ගින්නක් පවා හටගෙන තිබුනා. ඇතැම් මාධ්‍ය මේ සිදුවීම් සහ ගෑස් හිඟ බව අතර සම්බන්ධයක් ගොඩනගන්නත් උත්සාහ කොට තිබූ අයුරු බොහෝවිට ඔබ අසා තිබෙනවත් විය හැකියි. ගෑස් වල තත්වය බාල කොට වෙළඳපොළට නිකුත් කිරීම හේතුවෙන් දිගින් දිගටම මෙවැනි පිපිරීම් ඇතිවන බව එවැනි වාර්තා වලින් කියවුනා. මේවායේ ඇත්ත නැත්ත කෙසේ වෙතත් අවසානයේ ගෑස් කාන්දු වීම හේතුවෙන් අවාසනාවන්ත ලෙස සිදුවූ පුපුරා යාම් කිහිපයක්ම අපට අසන්නට ලැබුනු නිසා, ගෑස් කාන්දුවීම ගැන ඔබව දැනුවත් කරන්න අපි කල්පනා කළා.

 

 

 

මුළුතැන්ගෙයි පාවිච්චි කරන ගෘහස්ථ ගෑස් සිලින්ඩරය ගැන අපි හරියටම දැනුවත්ද කියන කාරණය ගැන අපිට නැවත වරක් සිතා බලන්න සිදුවනවා. විශේෂයෙන්ම ගෑස් උඳුනක් භාවිතා කිරීමේදී සැළකිලිමත් විය යුතු කරුණු ගැන අපි නිවැරදිව අවදානය යොමු කරනවාද..? මේ ගැන අපි සිතා බැලිය යුතුමයි. ගෑස් උඳුන අපි භාවිතා කරන්නේ මුළුතැන්ගෙයි ඇතුළත නිසා බොහෝවිට රාත්‍රී කාලයේ වසාදැමූ මුළුතැන්ගෙය විවෘත කළ සැනින් උඳුන දැල්වීම කොහෙත්ම සුදුසු නැහැ. නමුත් නොදැනුවත්කම නිසා අපි කරන බරපතල වරදක් බව දැනගත යුතුමයි. ඔබ උදෑසන අවදි වූ සැනින් මුළුතැන්ගෙයට ගිය ගමන්ම සියල්ලට පෙර එහි ජනේල විවෘත කරන්න. මිනිත්තු කිහිපයක් ඇතුළතට හොඳින් වාතාශ්‍රය ලැබෙන පරිදි තබන්න. ඉන් පසුව ඔබ හොඳින්ම විමසිලිමත් විය යුතුයි කිසියම් ගෑස් කාන්දුවක් ඇතිවී ඇතිද යන කාරණය. සාමාන්‍යෙන් ගෑස් කාන්දුවක් වූ අවස්ථාවක ඒ බව ඔබේ නහයට හොඳින්ම දැනෙනවා. ඒ නිසා විමසිල්ලෙන් ඒ ගැන සොයා බලන්න. එවැනි යමක් ගැන ඉඟියක් තිබෙනවා නම් කිසි විටෙකත් ඔබේ ගෑස් උඳුන නොදල්වීමට කටයුතු කරන්න.

 

 

ඒ වගේම ගෑස් කාන්දුවීම් වලක්වා ගන්න නම් තවත් ඔබේ අවදානය යොමු කළ යුතු කරුණු කිහිපයක්ම තිබෙනවා. ඔබේ මුළුතැන්ගෙයි ගෑස් උඳුන සහ සිලින්ඩරය තිබෙන තැන ඉතාම වැදගත්. විශේෂයෙන්ම විදුලි රැහැන්, විදුලි පේනු ආදිය අසල මේ දෙකම තබන්න එපා කියන කාරණය සඳහන් කළ යුතුමයි. ඒ වගේම අදාළ රබර් නලය, රේගියුලේටරය ආදිය හොඳින් පවතිනවාද, නලය සවිකරන තැන් හොඳින් ආවරණය වී තිබෙනවාද කියන කරුණු ගැනත් ඔබේ සැලකිල්ල යොමුවිය යුතුමයි. එසේ නොවුනොත් ඔබටත් නොදැනීම ගෑස් කාන්දුවීම් නිසා විශාල විනාශයක් ඇතිවිය හැකියි. ඒ වගේම උඳුනෙන් පිටවන දැල්ල පිරිසිදු නිල පැහැයෙන් තිබිය යුතුයි. කහ හෝ තැඹිලි පාටින් දැල්ල පවතිනවා නම් වහාම ඔබේ ගෑස් උඳුන පරික්ෂා කරවාගත යුතුයි. එය අලුත්වැඩියාවට කාලය පැමිණ ඇති බවට ඔබට ලැබෙන ඉඟියක්. ඒ වගේම ඔබ ගෑස් උඳුනක ඉවුම් ඔඉහුම් කටයුතු කරන අවස්ථාවේ දුහුල් සහ ඉක්මනින් ගිනි ඇවිලෙන සුළු ඇඳුම් ඇඳීමෙන් වැළකීමත් පූර්ව ආරක්‍ෂිත පියවරක් බව සඳහන් වනවා.

මීට අමතරව අපි එදිනෙදා වැඩකටයුතු අතරේ කරන වැරදි කිහිපයක්ම ඔබේ මුළුතැන්ගෙයි හදිසි අනතුරක් ඇතිවීමේ අවදානමකට පාර කියනවා. ඒ නිසා එවැනි කටයුතු නොකිරීමට වගබලා ගැනීමත් අතිශය වැදගත්. කෑම පිසිමින් සිටින අතරතුර ලිප දල්වා තබා වෙනත් වැඩකට යාමෙන් වලකින්න. එලෙස යායුතු සෑම විටකම ලිප නිවා දමා යාමට වගබලා ගන්න. ඔබේ කෑම පිසින බාජන පිලිබඳ සැළකිලිමත් වන්න. පිසින අවස්ථාවේදී ඒවායේ මිට උඳුනෙන් පිටතට යොමුවන සේ තබාගන්න. නිතරම තෙල් සහ වෙනත් අපද්‍රව්‍ය නොබැඳෙන ලෙස උඳුන පවිත්‍රව තබාගන්න. හදිසි අවස්ථාවකදී භාවිතයට ගිනි නිවීමට භාවිත කළ හැකි බ්ලැන්කට්ටුවක් වැනි දෑ මුළුතැන්ගෙයි තබාගන්න. ගෑස් උඳුනට ආසන්නයේ ඔබේ අත්පිස්නා, වෙනත් රෙදි උපකරණ ආදිය තැබීමෙන් වළකින්න. මෙවැනි ආරක්‍ෂිත පියවර අනුගමනය කරමින් නිසි සැළකිල්ලකින් යුතුව කටයුතු කරගැනීමෙන් අවාසනාවන්ත ලෙස ඇතිවිය හැකි ගෑස් කාන්දු නිසා සිදුවන පිපිරීම් ආදිය වලක්වා ගැනීමට ඔබට හැකිවේවි. නිරන්තර විමසිල්ල සහ අවදානය ඔබට සහ ඔබේ ආදරණියයන්ට සැනසිල්ල ගෙනදේවි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here