හතර වටෙන් ගෙදරදී වාහනයක් wash කරන කොට සැලකිලිමත් විය යුතු කරුණු …

ගෙදරදී වාහනයක් wash කරන කොට සැලකිලිමත් විය යුතු කරුණු …

2023 Jun 12

වර්තමානයේ අපි හැමෝම ගෙවන්නේ කාර්ය බහුලදින චර්යාවක්. ඉතින් අපේ එදිනෙදා වැඩ කටයුතු පහසුවෙන් වගේම නිවැරදිව සිදු කරගන්නේ කොහොමද කියන එක ගැන අපි සැලකිලිමත් වෙනවා. ඔබ වාහනයක හිමිකරුවෙක් නම් කොපමණ කාර්යබහුල වුවත් තමන්ගේ වාහනය පිරිසිදුව ලස්සනට තබා ගන්න එක ගැන සැලකිලිමත් විය යුතුමයි. තමන්ගෙ වාහනය හොදින් නඩත්තු කරන කෙනෙකුට ඇති වන ගැටලුවක් තමයි වාහනය නිවැරදිව නිවසේදීම සෝදාගන්නේ කොහොමද කියන එක. ඉතින් අපි සිතුවා නිවසේදී වාහනයක් නිවැරදිව සෝදාගැනීමේ දී සැලකිලිමත් විය යුතු කරුණු ගැන ඔබව දැනුවත් කරන්න.

 

 

වාහනය සේදීම සඳහා ඔබට හෝස් පයිප්පයක් (ජල බටයක්) හෝ පීඩන සෝදන යන්ත්‍රයක් භාවිත කිරීමට පුළුවන්. පීඩන සෝදන යන්ත්‍රයක් භාවිත කිරීමෙන් ඇතැම් විට දැඩි පීඩනය ඔබේ වාහනයට හානි දායක විය හැකියි. එමනිසා ප්ලාස්ටික් – බම්පර්, එන්ජිම වටා සහ බොනට් එක පෙදෙස සේදීමට පීඩන සෝදන යන්ත්‍රය භාවිත නොකළ යුතුයි.

 

සේදුම්කාරකය ලෙස සබන් හෝ සේදුම් ඉටි භාවිත කරන්න පුළුවන්. ඒ වගේම සාමන්‍ය සබන් වෙනුවට ජලය රහිත වාහන සේදුම්කාරක භාවිත කිරීමටත් ඔබට පුළුවන්. මේ සඳහා වාහනය පිරිමැදීමට ස්පොන්ජ් එකක් යොදාගන්න පුළුවන්.

වාහනය සෝදන විට ඉහළ කොටස්වලින් අරඹා පහළ කොටස් වෙත යෑම වඩාත් සුදුසුයි. මෙලෙස කොටස් වශයෙන් වාහනය සේදීමේ දී එක් කොටසක සබන් ගා සෝදා හැර ඊගාව කොටසේ සබන් ගාන්න. එවිට වාහනය වඩාත් හොද නිමාවකින් යුතුව පිරිසිදු කර ගැනීමට ඔබට හැකියාව ලැබෙනවා.

 

 

ඒ වගේම වාහනය සේදීමෙන් පසු පිසදැමීම සඳහා මයික්‍රොෆයිබර් ‍රෙදි හෝ තුවායක් භාවිත කිරීම වඩාත් සුදුසුයි. ඔබේ වාහනය රෙදිකඩක් ආධාරයෙන් අතින් පිසදැමීම මගින් කිසිදු සලකුණක් ඉතිරි නොකර හොදින් පිසදාගැනීමට හැකියාව ලැබෙනවා.

වාහනය පිටතින් සෝදා වියළුණු පසු දොරවල් විවෘත කර දොරවල් අතර තෙත රෙදි කඩකින් පිසඳමන්න. ඒ වගේම වෙනම රෙද්දක්, බුරුසුවක් හෝ ස්පොන්ජ් එකක් යොදාගෙන රෝද කොටස් සෝදා පිරිසිදු කර ගැනීම සිදු කරන්න.

 

වාහනයක් සෝදා ගැනීමට සුදුසුම කාලය හිරු එළිය තදින් පවතින දහවල් කාලය බව ඔබ සිතුවත්. අධික හිරු එළියක් තිබෙන විට ඔබ වාහනය සෝදා පිසදැමීමට පෙර වතුර වේලීම මගින් වාහනයේ සබන් සලකුණු ඉතිරි වීමට පුළුවන්. එම නිසා උදෑසන කාලය වාහනයක් සේදීමට වඩාත් සුදුසුයි. මෙලෙස අවම වශයෙන් සති දෙකකට වරක් ඔබේ වාහනය සෝදා පිරිසිදු කර ගැනීම ඔබගේ වාහනයේ පෙනුම රැක ගැනීමටත් දිගුකල් පැවැත්මටත් උපකාරී වෙයි.

 

 

කුශාන්ති අනුරාධා බණ්ඩාර

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here