හතර වටෙන් ඔබත් හිතු මනාපෙට කෑම පාලනය කරන කෙනෙක්ද? …

ඔබත් හිතු මනාපෙට කෑම පාලනය කරන කෙනෙක්ද? …

2023 Jul 3

ලෝකයේ සෑම රටකම පාහේ මිනිසුන් තමන්ගේ ශරීර සෞඛ්‍ය ගැන සැලකිලිමත් වීම ඉතාම වැදගත් කාරණාවක්. නිවැරදි ආහාර පුරුදු සහ නිවැරදි ජීවන රටාවක් අනුගමනය කිරීම සෞඛ්‍ය පිළිබඳව සැලකිලිමත් වීමේ මූලික පියවරයන්. නමුත් අද වන විට යහපත් සෞඛ්‍ය තත්ත්වයක් පවත්වා ගැනීමට වඩා ශරීරයේ හැඩය පවත්වා ගැනීමට එසේත් නැත්නම් කෙට්ටු වීමට බොහෝ දෙනෙක් උත්සාහ ගන්නවා. මේ සඳහා පෙළෙඹෙන වැඩි ප්‍රතිශතය කාන්තාවන්.

තමන්ගේ ශරීර සෞඛ්‍ය ගැන සැලකිලිමත්වීම වගේම තමන්ගේ ශරීරයේ හැඩය පවත්වා ගැනීමත් වැදගත්. නමුත් අප ශරීරයේ බර අඩු කර ගැනීමට ගන්නා ක්‍රියා මාර්ග අතුරු ආබාධවලින් තොර ඒවා ද කියන එක ගැනත් අපි විශේෂයෙන්ම සැලකිලිමත් විය යුතුයි. අප එකිනෙකාගේ ශරීරයන් සහ ශරීරයන්වල ක්‍රියාකාරීත්වය එකිනෙකට වෙනස්. එම නිසා කොහෙන් හෝ අසා දැනගත් හෝ හිතු මනාපෙට කරන කෑම පාලන ක්‍රම අවදානම් වීමට පුළුවන්.

හිතු මනාපෙට කරන කෑම පාලනය මගින් සිදුවෙන්න පුළුවන් අන්තරායකර අතුරු ආබාධ ගැනයි මේ කියන්න සූදානම් වන්නේ.

කාංසාව ඇතිවීම

Anxiety: MedlinePlus

කෙට්ටු වීම සඳහා ආහාර ගැනීම මඟ හැරීම හෝ සාමාන්‍යයෙන් ආහාර නොගෙන වැඩි වේලාවක් සිටීම ඔබගේ මානසික සෞඛ්‍යයට බරපතල බලපෑමක් ඇති කළ හැකියි. පාරිසරික පර්යේෂණ සහ මහජන සෞඛ්‍ය පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර සඟරාවේ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද 2018 අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ නිතිපතා උදෑසන ආහාරය ගන්නා අයට වඩා උදෑසන ආහාරය මඟහරින නව යොවුන් වියේ පසුවන්නන් මානසික ආතතිය හා මානසික අවපීඩනය අත්විඳීමට ඉඩ ඇති බවයි. එයට හේතුව ඔබ ආහාර නොගෙන බොහෝ වේලාවක් ගත කරන විට, ඔබේ රුධිරයේ සීනි මට්ටම අඩු වන අතර, ඔබේ ශරීරය කෝටිසෝල් නිපදවීමට පටන් ගනී. “ආතති හෝමෝනය” ලෙස පොදුවේ හඳුන්වන කෝටිසෝල්, රුධිරයේ සීනි අඩුවීම නියාමනය කිරීමට උපකාර කිරීමට මුදා හරින නමුත් එය ශරීරය තුළ ආතතිමය ප්‍රතිචාරයක් ද ඇති කරයි. මෙය ඔබව කනස්සල්ලට හෝ මානසික අවපීඩනයට පත් කරනවා පමණක් නොව මනෝභාවයේ ව්‍යාකූලතා ඇති කරයි. මෙම රෝග තත්ත්වයන් දිනෙන් දින වැඩි වීම ඔබේ සෞඛ්‍යයට අහිතකර ලෙස බලපාන්න හැකියාව තිබෙනවා.

ශරීර ශක්තිය අඩුවීම හා මාංශ පේශී ක්ෂය වීම

Muscle Atrophy: Causes, Treatment and Prevention – The Amino Company

අක්‍රමවත් ලෙස අහාර පාලනය කිරීම මගින් ඔබේ ශරීරයට අත්‍යාවශ්‍ය පෝෂක නොමැති වීම නිසා ඔබේ ශරීර ක්‍රියාකාරීත්වයට අවශ්‍ය ශක්තිය නිපදවීම අඩාල වීම සිදු වෙනවා. ඒ වගේම ශරීරයට අවශ්‍ය ශක්තිය නැතිවෙන විට ශරීරය ශක්තිය තැන්පත් වෙලා තිබෙන මාංශ පේශී තුළින් ඒවා ලබා ගන්නවා. එවිට මාංශ පේශී ක්ෂය වීම නිසා ඔබ වැහැරුණු ස්වභාවයේ කෙනෙක් බවට පත් වෙනවා. ඒ වගේම ඔබ ශරීරය හෝ මොළය වෙහෙසවා කටයුතු කිරීමට අපහසු දුබල කෙනෙක් බවට පත් වෙනවා.

පෝෂක ඌනතා ඇතිවීම

 

4 Ways to Prevent Nutritional Deficiencies - Muscle & Fitness

හිතුමනාපෙට කරන ආහාර පාලනය නිසා ඔබේ ශරීරයට අවශ්‍ය පෝෂණය අහිමි වීමෙන් ඔබට පෝෂණ ඌනතා ඇතිවිය හැකියි. කොණ්ඩය අධික ලෙස ගැලවී යාම, නිය කැඩී යාම, දත් දිරායාමට ලක් වීම ආදී බරපතල ගැටලු ඇතිවිය හැකියි. දරුවන් සිටින මව්වරුන්, ගර්භනීත්වය අපේක්ෂා කරන කාන්තාවන් වගේම ශරීරය වෙහෙසීමේ රැකියාවන්වල නිරත වන අය වගේම නව යෞවන වියේ පසුවන දරුවන් මේ ආකාරයට ආහාර පාලනය කිරීම බොහොම අවදානම්.

 

අක්‍රමවත් ආහාර දිරවීම

 

TCM guide to common digestive issues | Oriental Remedies Group

අනවශ්‍ය ලෙස ආහාර පාලනය කිරීම එහෙමත් නැත්නම් ආහාර නොගෙන සිටීම නිසා ඔක්කාරය හා පාචනය යන තත්ත්වයන් මෙන්ම මළබද්ධය ද ඇති විය හැකියි. ඇමරිකානු මනෝවිද්‍යා සංගමයට අනුව ඔබ කනස්සල්ලට පත්වන විට මෙන්ම, ආහාර වේල් අතර වැඩි වේලාවක් යන විට ශරීරයෙන් නිකුත් වන ආතති ප්‍රතිචාරය ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියේ ක්‍රියාකාරීත්වයට බාධා ඇති කරයි. තවද ඔබ ආහාර වේලක් මගහැර පසුව අධික ලෙස ආහාර ගැනීම කරයි නම් එය ඔබගේ ආහාර දිරවීම තවදුරටත් අඩාල කරයි. අහාර ජීරණ පද්ධතියේ ඇතිවන මෙම සංකූලතා දිගු කාලීනව වර්ධනය වීම නිසා බඩවැල් ආශ්‍රිතව විවිධ රෝගාබාධ ඇති වන්නට පුළුවන්.

 

Anorexia Bulimia

 

Anorexia in Teenagers | Eating Disorder Treatment in ID

මෙය ආහාර අක්‍රමතාවක් ලෙස හඳුන්වනවා. මෙය මානසිකව ඇතිවන තත්ත්වයක්. තමන්ගෙ ශරීරයේ ස්ථූලතාවය වැඩි යැයි සිතමින් ආහාර පාලනය කිරීම අන්තයට ගොස් තමන් ආහාරයක් ගත් සැනින් අනෙක් පැත්තට වමනය කිරීම හෝ මළපහ කිරීමට පෙළඹීම මේ රෝගී තත්ත්වයේදී සිදු වෙනවා. මෙම රෝගී තත්ත්වය හදුනා නොගෙන දිගු කාලීනව පැවතීම නිසා මරණීය තත්වයට පත් වෙන්න පුළුවන්.

මේ රෝගාබාධ දිගු කාලීනව පැවතීම තුළින් ඔබට තවත් අවදානම් තත්ත්වයේ රෝගාබාධවලට මුහුණ පෑමට සිදු වේවි. එම නිසා ස්ථූලතාවය මට්ටු කරන්න කෑම පාලනය කරන විට අනිවාර්යයෙන්ම ඒ පිළිබඳව විශේෂඥයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබා ගැනීම ඉතාම වැදගත්.

කුශාන්ති අනුරාධා බණ්ඩාර

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here