හතර වටෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ මුහුදු කැස්බෑවෝ වඳවී යාමේ අවදානමක්…

ශ්‍රී ලංකාවේ මුහුදු කැස්බෑවෝ වඳවී යාමේ අවදානමක්…

2020 May 24

ශ්‍රී ලංකාවේ මුහුදු කැස්බෑවන් වඳවීමේ අවදානමක් පවතින බවට පරිසරවේදීන් අනතුරු අඟවා තිබෙනවා. කැස්බෑ බිත්තර ආහාරයට ගැනීම සහ ධීවරයන්ගේ දැල්වලට හසුවන කැස්බෑවුන් මරා මස් ආහාරයට ගැනීම වදවී යාමට ප්‍රධාන හේතුව බවට පත්වී තිබෙනවා. යුද්ධය අවසන් වීමෙන් පසුව ධීවරයින් තම ජීවිකාවේ සුලබව නිරතවීමත් සමඟ මේ තත්ත්වය උදාවී තිබෙනවා. ලොව මුහුදු කැස්බෑ වර්ග හතකින් පහක්ම ශ්‍රී ලංකාව අවට වෙරලබඩ ප්‍රදේශ වලට පැමිණ ජීවත්වන අතර දකුණු මුහුදු තීරයේ ගල්කිස්ස සිට කොස්ගොඩ, තංගල්ල, රැකව, බූන්දල සහ නැගෙනහිර වෙරළේ ප්‍රදේශ කිහිපයක් කැස්බෑවුන් බිත්තර දමන ස්ථාන වශයෙන් වනජීවි සංරක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් හඳුනා ගන තිබෙනවා.

 

 

මෙම කැස්බෑවන් වඳවීමේ තර්ජනයට හේතුව කුමක්ද?

 

ලෝකයේ මුහුදු කැස්බෑවන් විශේෂ හතෙන් පහක්ම කූඩු කරන්නේ ශ්‍රී ලාංකික වෙරළ තීරයේ වන අතර ඔවුන් ලංකා වෙරළ තීරයේ සැරිසරන නමුත් ඉන්දියානු සාගරයේ ජීවත් වනවා. “චුම්බක මුද්‍රාව” ලෙස සාමාන්‍යයෙන් හඳුන්වන ගැහැණු කැස්බෑවන් බටහිර හා දකුණු වෙරළට ගොස් බිත්තර දමනවා.

 

අපේ දූපතේ පැටවුන් බිහි කරන මුහුදු කැස්බෑවන් විශේෂ පහෙන් එකක් තර්ජනයට ලක්ව තිබෙනවා .දෙකක් වඳවීමේ තර්ජනයට ලක්ව ඇති අතර තවත් දෙකක් බරපතල ලෙස තර්ජනයට ලක්ව තිබෙනවා. තර්ජනයට ලක්වූ ඔලිව් රිඩ්ලි කැස්බෑවන්ගේ පැවැත්ම රඳා පවතින්නේ සාගර තුනක ඉතා කුඩා වෙරළ තීරයකට යාම මත වන අතර ඉන් එකක් ඉන්දියානු සාගරයයි. මෙම කැස්බෑවන් ඔවුන්ගේ කටුව හා මස් නිසා විශාල වශයෙන් ලෙස මරා දමනු ලැබෙනවා. වෙරළ තීරයේ තිබෙන ඔවුන්ගේ බිත්තර ද තරජනයට ලක්ව තිබෙනවා.

 

හරිත කැස්බෑවා අපේ වෙරළ තීරයේ බහුලව දක්නට ලැබෙන කැස්බෑවන් වන නමුත් එය ඔවුන්ගේ සංරක්ෂණ තත්ත්වයට වෙනසක් වෙලා නැහැ. මෙවුන්ව විශේෂ සුප් වල බහුලව දක්නට ලැබෙන අතර දඩයම් කළ බිත්තර වලට අමතරව බොහෝ විට ඉස්ටුවක් තුළ තම්බා මොවුන්ව සංචාරකයන්ට විකුණනු ලැබෙනවා.

ලොජර්හෙඩ් කැස්බෑවන්ගේ බිත්තර අපගේ දූපතේ බහුලව දක්නට ලැබෙන අතර එම නිසා ඔවුන්ගේ ජනගහනය එක්සත් ජනපදයේ නැගෙනහිර වෙරළ තීරයේ වැඩි වීමට පටන් ගෙන තිබෙනවා.

හෝක්ස්බිල් සහ ලෙදර්බැක් මුහුදු කැස්බෑවන් වඩාත් වඳවීමේ තර්ජනයට ලක්ව ඇති අතර ඒවා අපගේ වෙරළෙන් සම්පූර්ණයෙන්ම වඳ වී යාමේ තර්ජනයට ලක්ව තිබෙනවා. ඔවුන්ගේ කටුව ඇදහිය නොහැකි තරම් වර්ණවත් හා සමමිතික කවචයක් ඇති අතර එය දේශීය දඩයම්කරුවන් විසින් ඩාර්ට්බෝඩ් මැද තැබීමට යොදාගන තිබෙනවා.

 

දඩයම් බිත්තරවල ඉහළ මිල.

 

සාමාන්‍යයෙන් දේශීය අවන්හල් විසින් සංචාරකයින්ට අත්හදා බැලීමට පිළියෙළ කර ඇති “කැස්බෑ බිත්තර ඔම්ලට්” නම් ප්‍රණීත ආහාරයක් සඳහා වන ඉල්ලුම සපුරාලීම සඳහා බිත්තර දඩයම් කිරීමේ සංඛ්‍යාතය අතිශයින්ම ඉහළගොස් තිබෙනවා. දරිද්‍රතාවයෙන් පෙළෙන ජනතාව මෙම බිත්තර දඩයම් කර වෙරළබඩ අවන්හල්වලට විකුණන අතර ඔවුන්ගේ ක්‍රියාවන්ගේ ප්‍රතිවිපාක දැනගෙන පාරිසරික හා නීතිමය වශයෙන් සෑම මුහුදු කැස්බෑවෙකුම සහ බිත්තර රජයේ නීතියෙන් ආරක්ෂා කර තිබෙනවා. කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයේ සත්ව විද්‍යාඥ සුහාෂිනි හේවවිසෙන්ති පවසන්නේ “මේ මොහොතේ අභිජනනාගාර හැර වෙනත් විකල්පයක් නැහැ. එසේ නොවේ නම්, බිත්තර යමෙකුගේ බඩට වැටෙනු ඇත. ”

 

 

අභිජනනාගාර – කැස්බෑවුන්ට වඩා සංචාරකයින් තෝරා ගැනීම.

කෙසේ වෙතත්, ශ්‍රී ලාංකික අභිජනනාගාරවලින් අඩකට ආසන්න ප්‍රමාණයක් හානියක් ඇතිකරනවා මිස කැස්බෑවන් ආරක්ෂා කිරීමට කටයුතු කරන්නේ නැහැ.. අමතර මුදල් ඉපයීම සඳහා, අභිජනනාගාර කැස්බෑවුන් හැකි තරම් සිමෙන්ති ටැංකි තුළට දමති. මෙම ටැංකි වල කැස්බෑවුන්ට පහසුවෙන් සම්ප්‍රේෂණය විය හැකි විවිධ වර්ගයේ බැක්ටීරියා සඳහා බෝවන ස්ථාන වෙනවා. . වෘත්තිකයන්ගේ අධීක්ෂණයකින් තොරව ළමයින් සමහර කැස්බෑ පැටවුන් ටැංකි වලින් ඉවතට ගෙන කැස්බෑවුන්ට හානිකර ඔවුන් සමඟ සෙල්ලම් කරන බවටද වාර්තා වෙනවා.

 

තවත් “අභයභූමි කිහිපයක්” සංචාරකයින්ට වැඩි මිලකට දිවා කාලයේදී කැස්බෑවන් ජලයට මුදා හැරීමේ අවස්ථාව ලබා දෙයි. මෙයින් සිදුවන්නේ සාගරයේ ආරක්ෂිත ප්‍රදේශ කරා ළඟා වීමට පෙර ඔවුන් ආහාරයට ගැනීමට වැඩි ඉඩක් ඇති වීමයි. එයින් මුහුදු කැස්බෑ පැටවුන් 1000 න් 1 ක් පමණක් බේරීමට ඉඩ තිබෙන බව පර්යේෂණවලින් හෙළි වී තිබෙනවා. ඔවුන් බේරී සිටියහොත් ගැහැණු කැස්බෑවුන් බිත්තර දැමීමට කාලය පැමිණි විට ව්‍යාකූල තත්ත්වයට පත්වෙනවා. ඇත්ත වශයෙන්ම, ඔවුන්ට එක් නිශ්චිත වෙරළකට “චුම්බක මුද්‍රාවක්” නැත, මන්ද ඔවුන් ඉපදුනේ වෙරළේ නොව ලුණු සහිත හා කැටි ගැසුණු ටැංකියක ය. අවාසනාවට, “මේ මොහොතේ වෙනත් විකල්පයක් නොමැත.”

 

දේශගුණික විපර්යාසයේ අභියෝග.

 

මීට වසර 50 කට පමණ පෙර මුහුදු කැස්බෑවන් සහ බිත්තර දඩයම් කිරීම රජය විසින් තහනම් කරන ලද නමුත් එතැන් සිට පනත බලාත්මක කිරීම සඳහා ඉතා සුළු ප්‍රමාණයකින් කටයුතු කර තිබෙනවා.එහෙත්, කැස්බෑවන් ඔවුන්ගේ සම්පූර්ණ ආරක්ෂාව යටතේ තැබීමට රජය දැඩි නීති පැනවුවද, දේශගුණික විපර්යාසයන්ට එරෙහිව ඒවා ආරක්ෂා වනු ඇත. වැලි ඉඩම් දූෂණය, සහ කොරල් පර විනාශ කිරීම ගර්භනී මුහුදු කැස්බෑවන් බිය ගැන්වීමට සහ ආරක්ෂිත ස්ථානවල බිත්තර දැමීම වැළැක්වීමට දායක වෙනවා. ඔබට පෙනෙන පරිදි, එක් දෙයක් තවත් දෙයකට සම්බන්ධ වන අතර ශ්‍රී ලංකාවේ මුහුදු කැස්බෑවන් විශේෂ පහේම ආරක්ෂාව සහතික කිරීමට ඉක්මන් ක්‍රියාමාර්ග නොගන්නේ නම්, ඔවුන් අපේ වෙරළෙන් සදහටම අතුරුදහන් වී වඳ වී යා හැකිය.

 

සදාචාර විරෝධී අභිජනනාගාර නැවැත්විය හැක්කේ කෙසේද?

ජේම්ස් ඩ්‍රැවන්ගේ වචන වලින් “අභිජනනාගාරයක් පවත්වාගෙන යාම බිත්තර වළලා පැටවුන් මුදා හැරීමට වඩා සංකීර්ණ ය”. සෑම සුළු විස්තරයක්ම වැදගත්. එබැවින්, අවසාන සංරචකයක් ලෙස සැලකෙන අභිජනනාගාර ඇති වෘත්තිකයන් විසින් සක්‍රීය සංරක්ෂණ ප්‍රයත්න නිර්දේශ කරනු ලැබේ.

දේශීය ප්‍රජාවන් සහ සංචාරකයින් අතර දැනුවත්භාවය ඇති කිරීම බොහෝ දුරක් යා හැකිය. ශ්‍රී ලංකාවේ කැස්බෑවන්ගේ අනාගතය ප්‍රධාන වශයෙන් සංචාරකයින් අතට පත්ව ඇති හෙයින්, ශ්‍රී ලංකාව පරිසර සංචාරක ව්‍යාපාරය හරහා වගකිවයුතු ගමන් ශක්තිමත් කිරීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. එබැවින් අව්‍යාජ සංරක්ෂණ වැඩසටහන් සඳහා සහාය වීමට සංචාරකයින් දිරිමත් කළ යුතුය.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here