හතර වටෙන් ඉක්කයි මායි ගාලු ගියා ඉක්කා දාලා මං ආවා…ඇත්තටම මොකක්ද මේ ඉක්කාව ..?

ඉක්කයි මායි ගාලු ගියා ඉක්කා දාලා මං ආවා…ඇත්තටම මොකක්ද මේ ඉක්කාව ..?

2020 Jul 20

ඉක්කාව කියන්නේ කරදරයක් කියලා හැමෝම දන්නවනේ. මේ ඉක්කා හැදුනහම එපා වෙනවා. සමහර වෙලාවට මීටින් එකකදි වෙන්න පුළුවන් නැත්තම් important ම වැඩක ඉන්න වෙලාවකදි මේ ඉක්කා හැදුනහම අපි ගොඩක් අපහසුතාවටය පත්වෙනවා. ඉක්කයි මායි ගාලු ගියා ඉක්කා දාලා මං ආව කියලා සිංදුවක් කියලා හරි මේ ඉක්කව නවත්ත ගන්න එක එක දේවල් කරනවා. ඔයාලා දන්නවාද කොහොමද ඉක්කාව ඇතිවෙන්නේ කියලා. ඉක්කාව ඇතිවෙන්නෙ මහාප්‍රාචීර පේශියේ (diaphragm) ඇතිවෙන පේශි ගැස්මක් හෙවත් භ්‍රාශයක් (spasm) නිසායි. මේ මහාප්‍රාචීරය මගින් තමා අපේ පපු කුහරය උදර කුහරයෙන් වෙන් කරන්නෙ. මේ පේශි භ්‍රාශය නිසා අපි ගන්න හුස්ම ස්වර තන්ත්‍රවලදී ක්ෂණික නැවතීමකට ලක් වෙනවා. අන්න එතකොට තමා ඉක්කාව නමින් හඳුන්වන “ඉක්” ශබ්දය පිටවීම සිදුවෙන්නේ.

 

 

ඉක්කාව ඇතිවෙන්න ප්‍රධාන හේතුව තමයි උදර පිරී තිබීම . ඉක්මනින් ආහාර විශාල ප්‍රමාණයක් ගැනීම මත්පැන් පානය හෝ උදරයේ හුලන් පිරීම නිසා ඉක්කාව ඇතිවෙන්න පුළුවන්. දුම්පානයත් මෙයට බලපානවා.

 

 

සාමාන්‍යයෙන් ඉක්කාව ඇති වුණාම එය මිනිත්තු කීපයක සිට පැය කිහිපයක කාලයක් පැවතෙන්න පුළුවන්. පැය 48කට වඩා කාලයක් රඳාපවතින ඉක්කාවක් අපි හඳුන්වන්නෙ persistent hiccups කියන පොදු නාමයෙන්. මාසෙකටත් වඩා කාලයක් මේ ඉක්කාව තියෙනව නම් අපි ඒකට කියනවා intractable hiccups කියලා. හැබැයි පැය 48 කට වඩා කාලයක් ඉක්කාව පවතිනවානම් වෛද්‍යවරයෙකු හමුවෙන එක තමයි හොඳම දේ. ඉක්කාව දීර්ඝ කාලයක් පවතිනවානම් ඔබ කුමන හෝ රෝගී තත්ත්වයකින් පෙළෙනවා වෙන්න පුළුවන්.

 

ඉක්කාව නවත්ත ගන්න සරල උපක්‍රම ..

 

ගොඩක් වෙලාවකට හැදෙන ඉක්කාව පැයක් වගේ ඇතුලත නවතිනවා. මේ වගේ වෙලාවට ඉක්කාව නවත්ත ගන්න නිවසේදීම අපිට කරගන්න පුළුවන් දේවල් මොනවාද කියලා අපි බලමු.

 

 

  • ටික වේලාවක් හුස්ම අල්ලන් ඉන්න.

How Long Can a Person Hold Their Breath?

හොදින් හුස්මක් අරගෙන එක පුළුවන් තරම් වෙලා අල්ලන් ඉන්න පිට කරන්නේ නැතුව. මේක ගොඩක් සාර්ථක ඒවගේම ක්ෂණික ප්‍රථිකාරයක් ඉක්කාව නවත්ත ගන්න.

 

 

  • කම්පනය

These terrifying things on your résumé will scare potential ...

ඉක්කාව හැදිච්ච පුද්ගලයාව එක් වරම බලාපොරොත්තු නොවූ ලෙස කම්පනයට ලක් කිරීම තමයි මෙතනදි වෙන්නේ. මෙතනදී මේ වැඩේ කරන්න ඕනේ පුද්ගලයාට නොතේරෙන ලෙස. ලොකු කම්පනයක් තුළින් මොලයට අමතක වෙනවා ඉක්කාව කියන අවස්ථාව ගැන. එක නිසා එක නිරායාසයෙන්ම ඒ පුදගලයාට අමතක වෙලා යනවා. අමතක උනා කියන්නේ සනීප උනා කියන එක තමයි.

 

 

  • සීනි හෝ පැණි හැන්දක් ආහාරයට ගැනීම

7 Possible Health Benefits Of Eating Honey In Pregnancy

මෙහිදී වෙන්නේ දිවේ පැණිරස වලට සංවේදී බව දක්වන කොටස උත්තෙජණය කරලා ඉක්කාවට ශරීරය දක්වන සහයෝගය නැති කරලා දාන එක. දිවේ රස ස්නායු අධික ලෙස උත්තේජනය කිරීම මගින් ඉක්කාවට ශරිරය මගින් දක්වන අවධානය නැති කිරීම තමයි මේ ප්‍රතිකාරයේදී වෙන්නේ. මී පැණි තේ හැන්දක් වතුර ස්වල්ප ප්‍රමානයකට කලවම් කරලා දිව අගට වෙන්න කටේ තිය ගෙන ඉන්න. පොඩි වෙලාවක් එහෙම තියන් ඉදලා එකපාරටම ගිලලා දාන්න. මේ ක්‍රම දෙකෙන් පුළුවන් ඉක්කාව සනීප කරගන්න.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here