හතර වටෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ වර්තමාන අධ්‍යාපන ක්‍රමය සාර්ථකද?

ශ්‍රී ලංකාවේ වර්තමාන අධ්‍යාපන ක්‍රමය සාර්ථකද?

2021 Jul 13

ඉන්දියානු සාගරයේ මුතු ඇටය ලෙස හඳුන්වන ශ්‍රී ලංකාව, සහස්‍ර ගණනක් පුරා පැතිරී ඇති ඉතිහාසය හා සංස්කෘතික උරුමයන්ගෙන් පොහොසත් දූපතක්. කෘෂිකාර්මික ක්‍රම සහ ආයුර්වේද පිළිවෙත් සිට පන්සල් හා ස්මාරක ඉදිකිරීම දක්වා මුල් දූපත් වැසියන් පරම්පරා ගණනාවක දැනුම ප්‍රායෝගිකව හා කට වචනයෙන් ලබා අපට ලබා දී තිබෙනවා. අද වන විට මේවා දිවයින පුරා දැකිය හැකි අතර රටේ සාර්ථක අධ්‍යාපන ක්‍රමයක මුල් සලකුණු ලෙස පවතිනවා.

වර්තමානය වෙත වේගයෙන් ඉදිරියට යන විට, ශ්‍රී ලංකාවේ ඉතිහාසය පුරාම භාවිතා කරන ලද ප්‍රාථමික දැනුම බෙදා ගැනීමේ ක්‍රමවේදයන් කාමරයකට පමණක් සීමා වෙලා මේස පේළි බවට පමණක් පත්වෙලා. තනි ගුරුවරයෙකු සිසුන් 40 දෙනෙකුගෙන් යුත් කණ්ඩායමක් සඳහා පාඩමක් ලබා දෙන සංකල්පය ශ්‍රී ලාංකිකයන්ට හඳුන්වා දෙනු ලැබුවේ විදේශීය බලවතුන්ගේ පැමිණීමෙන් පසුවයි. එකල ප්‍රදේශවාසීන් යටත් විජිතවාදීන්ගේ බලය දුටු අතර, ඔවුන්ගේ මිෂනාරි අධ්‍යාපන ක්‍රමය ඔවුන් උසස් බවට පත් කළේ යැයි ඔවුන්ට හැඟී ගියේය. එබැවින් විධිමත් ‘පාසල්’ පිහිටුවීමට පෙර එය කාලය පිළිබඳ ප්‍රශ්නයක් පමණක් වූ අතර ළමයින්ට ඔවුන්ගේ දවසේ නිශ්චිත මුදලක් තනි පන්ති කාමරයකට වෙන් කිරීමට නියම කරන ලදී.

රටක අධ්‍යාපන ක්‍රමය එහි අනාගත නායකයින්ගේ මනස හැඩගැස්වීමේදී තීරණාත්මක කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. ශ්‍රී ලංකාවේ වර්තමාන අධ්‍යාපන ක්‍රමය අංශ කිහිපයක් විමසා බැලීමටත්, එහි සිදුවිය යුතු වෙනස්කම් පිළිබඳව අවබෝධය ලබා දීමට අධ්‍යාපන හා ළමා මනෝවිද්‍යාව පිළිබඳ විශේෂඥයින් වන වෛද්‍ය තිලාන් හේවගේ සහ ආචාර්ය තුෂ් වික්‍රමනායක මහතාගෙන් උපදෙස් ලබා ගත්ත‍ා.

ශ්‍රී ලංකාවට 1943 දී නිදහස් අධ්‍යාපනය ලබා දෙන්න ගරු සී. ඩබ්ලිව්. කන්නංගර මහතා විසින් කටයුතු කරනු ලැබුවා. ඔහුගේ අධ්‍යාපන ප්‍රතිසංස්කරණ තුළින් සියලු දරුවන්ට ඔවුන්ගේ මූල්‍ය පසුබිම නොසලකා අධ්‍යාපනය ලබා ගැනීමට සමාන අවස්ථාවක් ලැබුණා.

මෙම ක්‍රමය මඟින් දිවයිනේ විවිධ ක්‍ෂේත්‍රයන්හි දීප්තිමත් වෘත්තිකයන් පෝෂණය කර ඇති අතර, මෙම සංකල්පය පිටුපස ඇති අභිප්‍රේරණය වසර ගණනාවක් තිස්සේ මැකී ගොස් ඇති බව ආචාර්ය තිලාන් ප්‍රකාශ කළා. සාමාන්‍ය ජනතාව බොහෝ විට එය සුළුකොට තැකීමක් කර ඇති අතර අධ්‍යාපනය නොමිලයේ ලබා දෙන බැවින් එහි අගයක් නැති වී තිබෙනවා.

උසස් අධ්‍යාපනය සම්බන්ධයෙන් ඔහු අවධාරණය කරන්නේ, “සරසවියට ඇතුළු වන සිසුන්ගෙන් කොටසක් එයට සහභාගී වෙන්නේ එය සම්මතයක් නිසා සහ ඔවුන්ගේ නිවැසියන් විසින් කළ යුතු යැයි නියෝග කර ඇති නිසා මිස ඔවුන්ගේම උනන්දුවක් ඇති නිසා නොවේ. ” ඒ හා සමානව, පාඩම් පැවැත්වීම සඳහා වගකිව යුතු ඇතැම් අධ්‍යාපනිකයින් විසින් ලබා දෙන අන්තර්ගතය පිළිබඳ ගුණාත්මක බවක් නොමැති බව පෙන්නුම් කර ඇති අතර එය නොමිලේ ලබා දෙන බැවින් උපරිමයෙන් පාඩම් කියාදිය යුතුයැයි යන්න ඔවුන් විශ්වාස කරන්නේ නැහැ. මෙහි අවධාරණය කර ඇත්තේ, අද දින වැරදි ලෙස පරිවර්තනය කර ඇති ‘නාමික ආධ්‍යාපන’ සංකල්පය ඉස්මතු වූ අවස්ථා කිහිපයක් පමණි.

පෞද්ගලික කැමැත්තට නොව බලහත්කාරයෙන් අධ්‍යාපනය ලැබීම

“ශ්‍රී ලංකාවේ අධ්‍යාපනය බොහෝ දුරට ශාස්ත්‍රීය වශයෙන් කේන්ද්‍රගත වී ඇති අතර එය බොහෝ විට දක්නට ලැබෙන්නේ දෙමව්පියන් සමඟ මිස සිසුන් විසින්ම නොවේ” යැයි වෛද්‍ය තිලාන් පවසයි. 5 වන ශ්‍රේණියේ ශිෂ්‍යත්ව හා අ.පො.ස. සාමාන්‍ය පෙළ විභාග සඳහා දෙමාපියන් විසින් බලාත්මක කරන ලද සෞඛ්‍ය සම්පන්න නොවන තරඟකාරිත්වය දරුවන්ගේ ස්වාභාවික නිර්මාණශීලිත්වය විනාශ කර ඇති අතර අධ්‍යාපනය දරිද්‍රතාවයෙන් මිදීමේ මාර්ගය යන වැරදි මතය ඔවුන්ට ලබා දී ඇත.

මේ නිසා නිවසේ සිට ඇති වන පීඩනය, විෂය බාහිර ක්‍රියාකාරකම් සඳහා සහභාගී වීම අඩු කිරීමට සහ පන්ති කාමරයක බිත්ති වලින් ඔබ්බට දෙයක් ඉගෙනීමට හැකියාවක් නොලැබෙන්න හේතු වී තිබේ. ඒ අනුව සිසුන්, මූලික සමාජ කුසලතා, සාමාන්‍ය බුද්ධිය සහ ආත්ම විශ්වාසය නොමැතිකම සමඟ වැඩෙන බව අප දැක තිබේ. මෙයට එරෙහිවීමේ උත්සාහයේ දී, බොහෝ රටවල් දැන් විභාග වලදී අනෙක් සිසුන් සමඟ තරඟ කිරීමට වඩා ‘beating your own mark’,යන ප්‍රාථමික අධ්‍යාපන ක්‍රමයක් අනුගමනය කරති.

එපමණක් නොව, ළමයින්ට බලහත්කාරයෙන් අධ්‍යාපනයක් ලබා දීම නිසා ඔවුන් අමනාපයෙන් හා කලකිරීමෙන් පාසලට පැමිණීමට හේතු වී ඇති අතර එමඟින් සමස්ත අධ්‍යයන කාර්ය සාධනයම දුර්වල වී තිබේ.

 

ශ්‍රී ලංකාව අනුවර්තනය වන්නේ කෙසේද?

ආචාර්ය ටුෂ් පවසන පරිදි, ශ්‍රී ලංකාවේ අධ්‍යාපනය කෙරෙහි අවධානය යොමු කළ යුතු ප්‍රධාන අංශයක් වන්නේ මානසික සෞඛ්‍ය, ලිංගික අධ්‍යාපනය සහ පුද්ගලික සංවර්ධනය වැනි ක්ෂේත්‍ර ආවරණය වන චිත්තවේගීය අත්දැකීම් ය. මෙය පුහුණු ගුරුවරුන් සමඟ කළ යුතු අතර පෙළපොත් හා ප්‍රායෝගික ප්‍රවේශයන් ඒකාබද්ධ කිරීම අවශ්‍ය වේ.

වසංගතයත් සමඟ වෛද්‍ය තිලාන් විශ්වාස කරන්නේ ශ්‍රී ලංකාවේ අධ්‍යාපනයේ සැලකිය යුතු වෙනසක් සිදු නොවන බවයි. කෙසේ වෙතත්, රටට සිය සාම්ප්‍රදායික විභාගයට නැඹුරු වූ ක්‍රමය අහෝසි කිරීමටත්, ගෙදර වැඩ නිම කිරීම, ඉගෙනීම කෙරෙහි ඔවුන්ගේ ආකල්පය, පන්ති සහභාගිත්වය සහ අඛණ්ඩ තක්සේරුව මත පදනම්ව සිසුන් ඇගයීමට ලක් කරන තරඟකාරී නොවන පරිසරයක් හඳුන්වා දීමටත් අවස්ථාව ලබා දී තිබේ.

‘අධ්‍යාපනය’ යන වචනයේ තේරුම ‘කෙනෙකුගේ නිර්මාණශීලිත්වය පිටතට ගෙන ඒම’ බව ඔහු තවදුරටත් පැහැදිලි කරයි. එමනිසා, දරුවෙකුගේ පළමු අවුරුදු 5 විධිමත් අධ්‍යාපනයට නිර්මාණශීලිත්වය තුළින් සාක්ෂරතාවය සහ සංඛ්‍යාකරණය කෙරෙහි අවධානය යොමු කළ යුතුය . සිසුන්ට තනිවම සිතීමට, අදහස් ගවේෂණය කිරීමට සහ ‘අධ්‍යාපනය ලැබීම’ යන්නෙහි අර්ථය වර්ධනය කිරීමට ඉඩ දියයුතුයි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here