හතර වටෙන් දරුවා තරහ ගන්නා විට ඔබත් තරහා ගන්නවාද..?

දරුවා තරහ ගන්නා විට ඔබත් තරහා ගන්නවාද..?

2021 Oct 2

දෙමව්පියන්ට ඇති වටිනාම සම්පත තම දරුවන්. තම දරුවන් වෙනුවෙන් ඕනෑම කැපවීමක් ඕනෑම වෙලාවක කරන්නට දෙමාපියෝ සූදානම්. එම නිසාම මව්පියවරුන් දරුවන් වෙනුවෙන් කරන කැපවීම සුළුපටු නොවේ .ඔවුන් ජීවිතයේ වැඩි හරියක්ම දහසක් දුක් දරා ගෙන වෙහෙස මහන්සියෙන් කැපවීම් කරන්නේ තමන්ගේ දරුවන් වෙනුවෙනුයි. ඒ වගේම ආදරණීය කැදැල්ලක වටිනාම සම්පත දරුවන්.

මේ කාලයේ දරුවෝ නිතරම තරහ ගන්නවා. ප්‍රශ්නය ලොකුද? පොඩිද ?විසඳන්නට හැකිද ?බැරිද ?යන්නට වත් නොසිතා තරහ ගන්නවා වගේම ඒවාට කෝපයෙන් විසඳුම් සොයයි. මේ කාලයේ දරුවන්ට තරහ යාමට මූලික හේතුව වී ඇත්තේ ඒකාකාරී ජීවන රටාවක් තුළ සිරවී සිටින්නට වී ඇති නිසයි. වැඩියෙන්ම තරහ ගන්නේ නව යොවුන් වියට පා තැබූ දරුවන්. දරුවන් ගැන කතා කරන විට අම්මලා බියට පත් වන්නේත් මේ කාලයේදී. යොවුන් වියට පත් වන දරුවන්ගේ ඉලක්කය විය යුතු ඉගෙනුම වඩාත් හොඳින් සහ වගකීමෙන් ඉටු කර එයින් ජයක් ලබා ගැනීමයි. එහෙත් මේ කාලයේ ඇතිව ඇති තත්ත්වයත් සමග දරුවන්ගේ මනසේ තරහව මුල් යැදමින් ඇත.

මොකක්ද මේ තරහ

Angry kid Blank Template - Imgflip

තරහව අපට ප්‍රධාන කොටස් දෙකකින් නම් කළ හැක. එනම් අප සමග තරහ ගැනීම හා අන් අයගේ ක්‍රියාකාරකම් නිසා ඇතිවෙන තරහ. ලොකු කුඩා හැමෝගෙම මොලේ සෑදී ඇති ආකාරය තරහව පාලනයට හේතු වන කරුණක් බව ඔබ නොදන්නවා වෙන්නට පුළුවන් . සාමාන්‍යයෙන් ස්නායු සම්ප්‍රේෂණ වල ඉහළ හා පහළ යාමේ අසමතුලිතතාවය නිසාත් මෙසේ සිදුවන්නට පුළුවන්. කෙසේ නමුත් සිතේ හටගන්නා මේ මනෝභාවය අසාමාන්‍ය නැත . මෙය ඔබේ දරුවාට ද ස්වාභාවිකයි. ඔබගේ දරුවාත් තරහවෙන් ආවේගයෙන් හැසිරෙන්නේ නම් බිය විය යුතු නැත . එය අස්වාභාවික ද නැත. එහෙත් දරුවාගේ ආවේගයෙන් යම් කෙනෙකුට හිරිහැරයක් වන්නේ නම් ඒ පිළිබඳ දැඩි අවධානය යොමු කරන්න.දරුවන් තරහ ගන්නා විට ඔවුන්ට බැණ වැදී ඔවුන්ගේ තරහ මට්ටු කිරීමට යන්නට එපා. එයින් සිදුවන්නේ තත්ත්වය තවත් බැරෑරුම් අතට හැරීමයි. දරුවන් තරහ ගන්නා වෙලාවට දෙමාපියන් තරහ ගත යුතු නැත. නව යොවුන් වියේ දරුවන්ගේ මනස එක තැනක පිහිටන්නේ නැත. අලුත් හැඟීම් දැනීම් ජීවිතයට එක් වන කාලය තමයි නව යොවුන්විය. යොවුන්වියේ මේ කාලයේදී දරුවන් ආවේගශීලී වීම පුදුමයක් නොවෙයි. ප්‍රධානතම ගැටලුව තමයි දරුවන් ආවේගයෙන් හැසිරෙන විට දරුවන්ට වඩා දෙමව්පියන් ආවේගයෙන් හැසිරීම. එසේ වුවහොත් දෙපිරිසටම දැඩි මානසික ආතතියක් කාන්සියක් ඇතිවන්නට පුළුවන්. එම නිසා දරුවන් ආවේගයෙන් සිටින සෑම අවස්ථාවකම දෙමව්පියන් සන්සුන්ව ඒ අවස්ථාවට මුහුණ දිය යුතුයි.

දෙමාපිය ප්‍රතිචාරයන්

What Should You Do When Faced With An Angry Parent? – United Educators Association of Texas

දරුවාට වඩා ඔබ තරහ ගෙන කටයුතු කරනවා ද? දරුවාට වඩා ඔබ තරහ ගන්නවා නම් එය නොකළ යුතු දෙයක්. එයින් දෙපළගේ ම එම හැඟීම් ප්‍රබල වී යයි. නව යොවුන් විය පසුවන දරුවන් හරිම දඟකාරයි .යොවුන් වියේ ඇති වන මූලික මානසික වෙනසක් නම් නිදහස් හා විනෝදශීලී ජීවිතයකට යොමු වීමයි. ඒ වගේම විරුද්ධ ලිංගිකයන් කෙරෙහි ආකර්ෂණය ඇති වන්නේද මේ වයස් කාල සීමාවේ දී. එය හුදෙක්ම ස්වභාවික කරුණක්. පළමුකොට්‍ම ඔවුන්ට අවශ්‍ය වන්නේ ආදරයයි. එහෙත් දරුවන් උස් මහත් වෙන්න වෙන්න දෙමාපියන්ට ඇති වගකීම් සම්භාරය ගොඩනැගෙ. මේ නිසාම යම් යම් ආදායම් මාර්ගයන්ට අවතීර්ණ වන්නට දෙමව්පියන් පෙළඹෙනවා සමගම දරුවාට ඇති අවධානය ගිලිහී යනවා. දරුවා නිරතුරුවම බලාපොරොත්තු වන්නේ තමාගේ ගැටලුව නොබියව පැවසිය හැකි මවක හෝ පියකු. එහෙත් අද වන විට සිදුව ඇත්තේ කුමක්ද? මව පියා රැකියාවල නිරත වී ගෙදර එන විට රෑ බෝ විලා . දරුවාට තම ප්‍රශ්න දෙමාපියන් සමග කතා කිරීමටවත් ප්‍රමාණවත් කාලයක් නැහැ. එම නිසාම ඔවුන් ජංගම දුරකථන, රූපවාහිනී සහ ගුවන්විදුලි මෙ සියලු මාධ්‍යයන්ට හුරුව ඉගෙනුමට ඇති අවධානය අඩු කර ගන්නවා. තම මනසේ ඇති ප්‍රශ්න ආරවුල් සේරම අමතක කරන්න දුරකථනයෙන් game ගැසීමට ද පුරුදු වනවා . මේ සියලු දෑ වලට ඇබ්බැහි වී ඉගෙනුමට ඇති අවධානය ගිලිහී ගියාට පසුවයි මවුපියන් දරුවන් ගැන අවධානය යොමු කරන්න මතක්වෙන්නේ. එහෙත් එය ප්‍රමාද වැඩි වන්නට පුළුවන්.මුලින්ම නව යොවුන් වියේ දරුවන්ගේ හැඟීම් සහ දැනීම් තේරුම් ගන්න. ඔබත් එවැනි කාලයක් පසුකර ආවා යැයි කියලා ආවර්ජනය කර ගන්න. ඔබටත් ඒ කාලෙදි ඔබේ මවුපියන් සැරවැර කරද්දි නුරුස්සනවා ඇති. ඒ ක්‍රියාදාමය දැන් කාලයේ දරුවන්ට ගැලපෙන්නේ නැහැ. මවුපියන්ට මේ ගැන නැවත වතාවක් ඉගෙන ගන්න සිදුවෙලා තිබෙනවා. පැරණි ක්‍රමයට දරුවන්ට සැරවැර කර බැණ වැද වැදී තර්ජනය කිරීමෙන් ඵලක් වෙන්නේ නැති බව අද කාටත් පිළිගැනීමට සිදුවේ. ඒ වගේම දරුවන්ට සිය වගකීම් තේරුම් කරදීම හා හැඟීම් වලට වහල් නොවී බුද්ධියෙන් කටයුතු කරන්නට අවශ්‍ය ශික්ෂණය ලබාදීමත් අම්මලා විසින් ආරම්භ කළ යුත්තේ දරුවන් යොවුන් වියට පත් වන්නට පෙරයි. මව ගුරුවරියට වඩා වෙනස් ආකාරයක ගුරුවරියක් බවට පත් විය යුතුයි. තම දරුවාගේ සුළු වෙනස්කමක් හෝ හැඳිනගන්නට පුළුවන් මට්ටමක අවබෝධයක් මවට තිබිය යුතුමයි. දරුවාට පුළුවන් තරම් ලංවීමෙන් සහ දරුවාට සිටින එකම විශ්වාසවත් මිතුරිය ද ඔබ විය යුතුයි . එවිට දරුවා ඔබ සමග ඇතිවන ප්‍රශ්නයන්ද කතා කරන්නට පෙළඹේයි. එසේ නොමැතිව ‘උඹට කේන්ති ගියා කියලා අපි පලිද”? ඔයාට ඕනම ව්දිිහට මේ ගෙදර දේවල් වෙන්නේ නැහැ ?” තමුන්ගේ තරම දැනගෙන හිටියොත් හොඳයි” “උඹ කේන්ති ගත්ත කියලා අපි බය වෙන්න ඕනෙද?” ඔය සද්ද අපිට එපා . මේ විදිහටයට දරුවන් සමග තර්ක කර දෙමාපියන් කෑ ගසති . එය දරුවාට මෙන්ම ඔබටද යහපත් නැත. දරුවා ඔබ කෙරෙහි ඇති විශ්වාසය හා ලෙන්ගතුකම දුරස් වන්නට පුළුවන් .ඔබ සහ දරුවා අතර හිඩැසක් ඇති වන්නට පුළුවන්. දරුවා තනිව කාලය ගත කිරීමට තීරණය කරන්නට ද පුළුවන්. එය යහපත් දෙයක් නොවේ. මේ දරුවා ඔබේ ය. ඔබේ එකම සම්පත දුකට සතුටට ඉන්න එකම සම්පත ඇහැක් වගේ රැකගන්න. එය රැක ගැනීමට ඔබට ඉවසීම අනිවාර්යය වේ.

තරහ ගන්නා දරුවන්ගේ හැසිරීම්.

Dads — Step It Up When It Comes To Helping Educate Your Kids

තරහ ගන්නා දරුවන් කොටස් දෙකකි. ඒ තරහ පිට කරමින් කෑ ගසන දරුවන් හා තරහ හිත තුළ සඟවාගෙන ගුළිකරගෙන ආවේගයෙන් පිට නොකරන දරුවන් ලෙසයි. තරහ පිට කර කෑ ගසන දරුවන් හඳුනා ගැනීම ඔවුන්ගේ චින්තනයන් හැඟීම් දැනීම් සහ දරුවාගේ හිතට වද දෙන දේ හඳුනා ගැනීමට පහසුයි . එහෙත් තරහ සඟවාගෙන හිතයට කකාරව කකාරව සිටින දරුවාව දෙමාපියන්ට ද හඳුනා ගැනීමට බොහෝ වේලාවට නොහැකි . එසේ තරහ සඟවාගෙන සිටින දරුවන්ගේ තත්ත්වය භයානකයි. ඒ නිසා ඔබේ දරුවා ඉහත කොයි කොටස් තත්ත්වයට ද අයත් යන්න ඔබ හඳුනා ගැනීම අනිවාර්ය වේ .

 

තරහ සඟවන දරුවාගේ ලක්ෂණ

Angry parent Stock Photos & Royalty-Free Images | Depositphotos

යමෙක් තමන්ගේ සිත තුල ඇති තරහ ක්‍රියාවෙන් පෙන්වන්නේනම් බියක් නැත. මන්ද ඔහු තරහින් සිටින බව බාහිරව ඒ තත්ත්වය පෙනෙන නිසයි. නමුත් තරහ සඟවාගෙන සිටින දරුවන් හඳුනා ගන්න දෙමාපියන් දක්ෂ විය යුතුයි. එහිදී පහත ලක්ෂණ පෙන්නුම් කරයි නම් දරුවා ගැන වැඩි අවධානයක් අනිවාර්යෙන්ම යොමු කළ යුතුයි.

* අධෛර්යමත් ප්‍රකාශ හා සිතුවිලි

* අධික නින්ද

* ව්‍යාජ රෝගී බව

* කිසිදු හැඟීමකින් තොරව කල්පනා කිරීම

* එකට එක නො කීම

* බනින විට නිශ්ශබ්දව සිටීම.

* චෝදනා මගහැර සිටීමට උත්සාහ දැරීම.

* සාමූහිකව පවුලෙන් යන ගමන් වලින් වැළකී සිටීම.

* උනන්දුව හා උද්යෝගය අඩුවීම.

* ව්‍යාජ ලෙස හැඟීම

* සීමිත මිතුරු මිතුරියන් ප්‍රමාණයක් සිටීම.

විශේෂයෙන් මෙවැනි ලක්ෂණ ඔබේ දරුවාටත් තිබෙනවා නම් පෙන්නුම් කරනවා නම් මා ඉහත සඳහන් කළා වගේ දරුවා කෙරෙහි වෙනදට වඩා වැඩි අවධානයක් යොමු කළ යුතුයි. ඔවුන්ගේ සිතේ ඇති තරහ නිසාමද ආතතිය වැඩි වී දරාගැනීමට නොහැකි නිසාම ද සිය දිවි නසා ගන්නට පවා ද පෙළඹිය හැකි. එම නිසා නිතරම කතාවේදී වැඩි ඇඟලුම් කමක් ඇති කර ගැනීම මාපියන් වන ඔබගේ වගකීමයි.

 

තරහ සඟවන්නේ මොන වයස් කාණ්ඩයන් ද ?

චිත්තවේග සඟවා ගත හැක්කේ නව යොවුන් වියේ දරුවන්ටයි. තරහ කියන්නේ මූලික චිත්තවේගයක් නිසාම එය සඟවා ගැනීමේ හැකියාව මොවුන්ට හොඳාකාරව ම පිහිටයි. මේ අවධියේ හදිසි තීරණ සහ තමන්ගේ තරහ අනුන් පිටින් යවා හෝ පාඩමක් කියලා කියල දිය යුතුයි යන්න තරම්ම මොවුන්ගේ සිතුවිලි ප්‍රභලයි. එම නිසාම ජීවිතයෙන් පලා යාම හොඳයි යැයි යැයි සිතන බොහෝ යෞවනයන් ජීවිතය විනාශ කර ගනිති.

 

 

තරහව පාලනය කරමු.

On Again-Off Again Meditating: Does It Do Any Good?

තරහ නැමැති චිත්තවේගය ට ඇති ප්‍රබලම විස වන්නේ ඉවසීමයි. ගුරුවරුන් වේවා දෙමව්පියන් වේවා දරුවාට නිතර නිතර ඔබ කෑ ගසන්නේ නම් එය ඔබ දරුවාට ලබාදෙන වැරදියි ආදර්ශයකි .දරුවකු සෑදෙන්නේ සහ ඔවුන්ට අදාළ ගතිගුණ පිහිටන්නේ ඔවුන්ගේ වටේ පිටේ සිටින ඔවුන් ආශ්‍රය කරන අයගේ හැටියටයි. දරුවාට සමීපතම වැඩිහිටියන් දෙපළ තමයි ගුරුවරුන් සහ මවුපියන්. ඔබ දරුවා තරහ ගෙන සිටින සෑම අවස්ථාවකම දරුවාට පවසන වචනය ගැන පවා සැලකිලිමත් වන්න. ශාරීරික මානසික ප්‍රචණ්ඩත්වය ගෙදරක නොතිබිය යුතුමයි. හොඳට හෝ නරකට දරුවා තරහ ගෙන ඇත්නම් ඔබ ඉවසිය යුතුමයි. නිවසේ ඉතා පැහැදිලි දින චර්යාවක් ඇතිකරගන්න දරුවා බලාපොරොත්තු වන ආකාරයේ නිදහස් වටපිටාවක් සලසා දෙන්න . එවිට දරුවාට අදාල දෙයක් දෙය නියමිතව කරන්න අවශ්‍ය මානසික මට්ටමට සැකසෙනවා. ඔබ දරුවාට කාල සටහනක් සකසා දෙන්න උදේ ,දහවල, හවස් වරුවට දරුවා බලාපොරොත්තු වෙන ආකාරයෙන් නිදහස දී එම කාලසටහනට අනුව දවසේ වැඩ කරවන්න. එවිට දෙමාපියන් වන ඔබට දරුවා සමග වාද කිරීමට අවශ්‍ය වන්නේ නැත .

මාපියන් වෙන ඔබට තරහ ගැනීමෙන් හිමිවන දෙයක් නොමැත. ඒ නිසා කොන්දේසි විරහිතව දරුවන් ඉදිරියේ ඉවසිය යුතුමයි . එය දරුවා ඉදිරියේ වන පරාජයක් නොවේ ජයග්‍රහණයකි.

 

අන්තර්ජාලය ඇසුරෙනි

-මන්දාකිනි පතිරණ –

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here