හතර වටෙන් මුල් ළමාවිය සංවර්ධනය කිරීමට නිවසේදී මේ දේවල් කරන්න …

මුල් ළමාවිය සංවර්ධනය කිරීමට නිවසේදී මේ දේවල් කරන්න …

2023 Mar 13

තම දරුවන් නිරෝගී හොද අධ්‍යාපනයක් සහිත යහපත් දරුවන් ලෙස සමාජගත කිරීම සියලුම මව්පියන්ගේ එකම අපේක්ෂාවයි. ඉතින් මේ සඳහා දරුවාගේ කායික හා මානසික සංවර්ධනය පිළිබඳව අවධානය යොමු කිරීම අත්‍යාවශ්‍යයි.

 

 

 

කුඩා දරුවන් සෙල්ලම් කරන්න බොහොම කැමතියි. මේ නිසාම දරුවාගේ සෙල්ලම් කිරීම අර්ථවත් විදියට සිදු කරන්න උත්සාහ ගැනීමෙන් දරුවාගේ මුල් ළමාවිය සංවර්ධනය කරගැනීමට මව්පියන්ට පුළුවන්. මේ සඳහා නිවස තුළ සහ නිවසින් පිටත පරිසරයේ දරුවා සෙල්ලම් කිරීමට යොමු කරවීම වැදගත්.

පිරිසිදු වැලි සමග සෙල්ලම් කිරීමට යොමු කිරීම, ලෙගෝස් සමග සෙල්ලම් කිරීමට යොමු කිරීම ආදිය තුළින් දරුවාගේ නිර්මාණශීලී හැකියාවන් වර්ධනය වීම සිදුවනවා. ඒ වගේම ‘සයිමන් කියනවා’ (Simon Says) වැනි ක්‍රීඩාවන් දරුවා සමග කිරීම තුළින් දරුවාගේ සංජාන හැකියා වර්ධනය කරගන්නත් පුළුවන්. එපමණක් නොවෙයි බෝලයක් විසි කිරීම ඇල්ලීම ආදී සරල ක්‍රියාකාරකම්වලින් ද දරුවා බොහෝ දේ ඉගෙන ගන්නවා.

 

 

ඒ වගේම රූප පාට කිරීම, විවිධ ඇට වර්ග යම් රූපයක් මත ඇලවීම වැනි ක්‍රියාකාරකම් කිරීමේදී දරුවා වර්ණ හා හැඩතල හඳුනා ගැනීම මෙන්ම දරුවාගේ අතැඟිලි හොඳන් ක්‍රියා කිරීමටද හුරු වනවා. මීට අමතරව දරුවාට නිදහසේ තමන් කැමති චිත්‍ර අඳින්නට ඉඩ දීමද ඉතාම සුදුසුයි. මෙම ක්‍රියාකාරකම් කිරීමේදී විශේෂයෙන්ම දරුවාට ස්වාධීනව එම ක්‍රියාකාරකම්වල නිරතවීමට ඉඩදීම ඉතාම වැදගත්.

දරුවාට සංගීතයට සවන්දීමට සැලැස්වීම, ළමා ගීත ගායනා කිරීමට හුරු කරවීම, රිද්මයානුකූලව චලනය වීමට පෙළඹවීම වැනි ක්‍රියාකාරම් ද මුල් ළමාවිය සංවර්ධනයට යොදා ගත හැකි ක්‍රියාකාරකම් ලෙස පර්යේෂකයන් හඳුනාගෙන තිබෙනවා.

දවසේ සුදුසු වේලාවක් තෝරාගෙන දරුවාට ඇසෙන්නට පොතක් කියවීම සහ ඒවායේ ඇති රූප සටහන් පෙන්වමින් ඒවා විස්තර කිරීම ද ඔබට කළ හැකියි. මෙය දරුවාගේ පරිකල්පන ශක්තිය වර්ධනය වීමට බලපාන ක්‍රියාකාරකමක් විදියට හඳුන්වන්න පුළුවන්.

 

 

ඒ වගේම ඔබ ගෙවත්තේ කරන පැල සිටුවීම, පැලවලට වතුර දැමීම වැනි දෛනික ක්‍රියාවලදී දරුවාට හැකි, සුදුසු අයුරින් එම ක්‍රියාකාරකම් සඳහා දරුවාව සම්බන්ධ කර ගැනීම ද දරුවාගේ කායික හා මානසික සංවර්ධනයට හේතු වනවා.

මෙවැනි සරල ක්‍රියාකාරකම්වල ඔබේ දරුවාව නිරත කරවීම මගින් දරුවාගේ මොළය වර්ධනයට හා කායික හැකියාවන් වැඩිදියුණු කර ගැනීමට හැකියාව ලැබෙනවා. ඒ වගේම මෙම ක්‍රියාකාරකම් තුළින් නීරෝගී, නිර්මාණශීලී මෙන්ම ක්‍රියාශීලී දරුවෙක් නිර්මාණය කරගන්නට ඔබට පුළුවන්කම ලැබෙනවා.

 

කුශාන්ති අනුරාධා බණ්ඩාර

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here