හතර වටෙන් පාසල් යන දරුවන්ට උදේට බලෙන් කෑම කවන්න එපා…

පාසල් යන දරුවන්ට උදේට බලෙන් කෑම කවන්න එපා…

2020 May 5

අද අපි කතා කරන මාතෘකාව ඉගෙන ගන්න දරුවන්ටම විතරක් නෙවෙයි පොදුවේ සියළු දරුවන්ට වැදගත් කාරණාවක්. ගොඩක් වෙලාවට දරුවන් පාසලට හෝ විභාග සදහා මුහුණ දීමට ගෙදරින් පිටත් වෙන්නේ උදේ 6-7ට වගේ . මෙ වෙලාවට දරුවන් කෑම කන්න නම් පොඩ්ඩක්වත් කැමති නැහැ. මතක ඇතිනේ අපි පොඩි කාලේදිත් උදේට කෑම කාලා යන්න කොච්චර අකමැතිද කියලා. ඉතින් අපේ පොඩ්ඩොත් එහෙම තමයි. අම්ම හරි තාත්තා හරි උදේට යුද්ධයක් අල්ලනවා පොඩි එකාට බලෙන් හරි බත් කටක් කවලා යවන්න. සමහර වෙලාවට පොඩි එකා ඉස්කෝලෙ යන්නේ හිතත් රිද්දගන. ඔයාගේ දරුවා බත් කන්න කැමති නැත්තම් කොළ කැඳ කෝප්පයක් හරි ළමයට දෙන්න . ගොටුකොළ කැඳ කෝප්පයක් නම් ගොඩක් හොඳයි. පාසලේ දී හෝ විභාගයකට මුහුණ දෙන දරුවෙක්ට මානසිකව ඇතිවෙන චිත්ත පීඩා වලින් මිදෙන්න කැඳ කෝප්පය ගොඩක් උපකාරී වෙනවා.

හැබැයි සමහර දැරුවන්ට ගොඩක් වෙලාවට සෙම තිබෙනවා. එහෙම අයට ගොටුකොළ සහ රතුළුණු කොටලා ඒ ඉස්ම අරන් කැඳ හදලා දෙන්න පුළුවන්. එතකොට සෙම තත්ත්වය ඇතිවෙන්නේ නැහැ. ඔයාලේ දරුවට කැස්ස තිබෙනවා නම් ගොටුකොළ දෙන්න එපා. එළබටු සහ වැල් තිබ්බොටු කොළ වලින් හදපු කැඳ වීදුරුවක් දෙන්න.

ඇස් පෙනීමේ දුර්වලතා තිබෙන දරුවන්ට මුකුණු වැන්න කැඳ හදලා ටික කාලයක් ලබා දීමෙන් ඒ තත්ත්වය මග හැරගන්න හැකියාව තිබෙනවා. මේ සඳහා ගොටුකොළ භාවිතා කරන්න එපා. විභාගයට පෙනී සිටින දරුවන් ගොඩක් වෙලාවට රෑට ඇහැරන් ඉදලා පාඩම් කරනවා. ඒ නිසා එයාලා දුර්වල වෙන්න ගන්නවා . මේ අයට හාතාවාරිය, වැල්පෙනල වලින් හදපු කැඳ ලබා දෙන්න. එතකොට ශරීරය දුර්වල වෙන එක මග ඇරිලා යයි.

ගොඩක් වෙලාවට ළමයි කැඳ බොන්නත් කැමති නැහැ. මේ වගේ වෙලාවට ළමයට ගහලා බැනලා හරියන්නේ නැහැ. උදේ කෑම කවද්දිත් එහෙමයි. පාසල් යන දරුවගේ හිත උදේම රිද්දන්න එපා . එයාලට ආදරෙන් හැමදේම කියලා දෙන්න . එතකොට ඒ අය තේරුම් ගනීවි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here