හතර වටෙන් ඔයාටත් මේ ඉස්සොරි කරදරේ ඉවසන්නම බැරිද..?

ඔයාටත් මේ ඉස්සොරි කරදරේ ඉවසන්නම බැරිද..?

2020 Jul 10

වර්තමානයේ දී ලොකු පොඩි කියලා නැහැ බොහෝ දෙනෙක් තමාගේ හිසෙහි හටගෙන ඇති ඉස්සොරි නිසා හරිම අපහසුතාවයකින් සහ පීඩනයකින් තමයි ඉන්නේ. කැමති විදිහකට හෙයා ස්ටයිල් එකක්වත් දාන්න බැහැ. කලු පාට ඇදුම් අදින්න බැහැ,කොච්චර නෑවත් වැඩකුත් නැහැ ඒ විතරක් නෙවෙයි ඉස්සොරි නිසා හමේ විවිධ ආසාදන ඇතිවෙනවත් වැඩී. අද අපි බලමු කොහොමද මේ ඉස්සොරි හටගන්නේ සහ එයට සරල පිළියම්.

 

Many people assume that dandruff and dry scalp are the same ...

පුද්ගලයන්ගේ සම මතුපිට ඇති සෛල ස්ථරය නිරතුරුවම ගැලවී යාම ස්වභාවිකව සිදුවන ක්‍රියාවලියක්. ස්නානය කිරීමේ දී තදින් ඇඟ අතුල්ලන විට සම මතුපිට ඇති සෛල ස්ථරය ඉවත් වීමක් සිදුවෙනවා. මෙම ක්‍රියාවලියම හිස් කබලේ මතුපිට සමෙහි ද සිදුවෙනවා. මේකට තමයි හැමොම ඉස්සොරි කියලා කියන්නේ. පුද්ගලයෙකුගේ හිසේ තෙල් නිපදවීම වේගවත් නම් ඉස්සොරි පොතු තට්ටුවක් ලෙස හිස් කබල මතු පිට රැඳී තිබෙන්නට හැකියාව තිබෙනවා. එවැනි තත්ත්වයක් ඇති අයගේ නිතර නිතර හිස කැසීම මෙන්ම හිසෙන් දුර්ගන්ධයක් ද වහනය වෙනවා. හිස් කබලේ තැවරී ඇති දූවිලි සහ කුණු හොඳින් සෝදා හිස පිරිසිදුව තබා ගැනීමෙන් මෙම තත්ත්වය මඟ හරවා ගැනීමට හැකියාවක් පවතිනවා. ඒ් නිසා ඔබ සෑම දිනකම හොදින් ස්නානය කර හිස පිරිසිදුව තබාගන්න.

 

Science - Hair Care – SkinKraft

තව දෙයක් තමයි අපි හිතනවා හැමදාම හොදට ෂැම්පු දාලා හිස්කබල හොදට අතුල්ලලා නෑවහම ඉස්සොරි ඉවත් වෙනවා කියලා. නැහැ ඒහෙම වෙන්නේ නැහැ. එයින් සිදුවෙන්නේ සම්පූර්ණයෙන්ම අනිත්පැත්ත. මේ විදියට කලහම වෙන්නේ ඉස්සොරි තවත් වැඩිවෙන එක. හොදම දේ තමයි මෘදු ෂැම්පු එකක් භාවිතා කරලා දවසක් හැර දවසක් නාන ඒක. අනිත් දේ තමයි අපිට චර්ම රෝග වෛද්‍යවරයෙකුගේ උපදෙස් මත ඉස්සොරි සදහාම වෙන්වුණු ෂැම්පු වර්ගයක් මිලදී අරන් භාවිතා කරන්න පුළුවන්. ඒ්ක තමයි හොදම දේ. මොකද අපිට වෙළදපලවල් වලින් ඉස්සොරි වලට කියලා දෙන ෂැම්පු වලින් ඉස්සොරි යන්නේ නැහැ. විශේෂයෙන්ම උණුසුම් දිනවල ප්‍රමාණවත් තරම් ජලය නොලැබීම නිසා සම ඉරි තැළුණු ස්වභාවයක් ගන්නට පුළුවන්. මේ තත්ත්වය ඔබේ හිසට ද බලපාන බැවින් හිසෙහි සම වියලීමට ලක් වී ඉස්සොරි ඇතිවෙනවා. එවිට හිස් කබල මතු පිට හිස්සොරි සෑදීම වේගවත් වෙනවා. ඔලිව් තෙල් ඉස්සොරි මර්දනය ලොකු උපකාරයක් වෙනවා.ඔලිව් තෙල් බිංදු 10ක් පමණ ගෙන හිස් කබල මත ගල්වා විනාඩි 10ක පමණ කාලයක් සම්බාහනය කර රැයක් තබා සෝදා හැරීමෙන් ඉස්සොරි සඳහා යම් තාක් දුරට සහනයක් ලබා ගැනීමට ඔබට හැකියාව තිබෙනවා. බේකින් සෝඩා සහ දෙහියුෂ, පොල්තෙල් සහ මී පැණි, කොහොඹ කොළ ආදී ස්වභාවික ප්‍රතිකාර ගොඩක් මේ ඉස්සොරි මර්දනයට යොදාගන්නවා. ඒ ස්වාභාවික ප්‍රතිකාර වලදිත් බොහෝවිට ඉහත කී ඉස්සොරි නසන්න යොදාගන්නා සංයෝග ස්වාභාවිකවම හිසට ලබාදීම සිදුකරනවා. විවිධ ආකාරයේ ආයුර්වේද තෙල් වර්ගත් ඉස්සොරි නැතිවීමට පාවිච්චි කරනවා. මේ හිස ගල්වන තෙල්වර්ග පැය කිහිපයක් හිස මත තබා ඉන් පසු හොඳින් සෝදාහරින්නට ඕනි. නැතිනම් මේ තෙල් වර්ග හිසේ කුණු තට්ටු සමග එකතු වීමෙන් හිස්හොරි තත්ත්වයන් තවත් වැඩිකරන්නට ඉඩ තියෙනවා.

How to use olive oil for hair growth and prevent hair loss?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here