හතර වටෙන් මදුරුවන් නිසා සමට ඇතිවෙන ආසාදන වළක්වාගන්නේ මෙහෙමයි…

මදුරුවන් නිසා සමට ඇතිවෙන ආසාදන වළක්වාගන්නේ මෙහෙමයි…

2020 Jul 31

කොරෝනා නිසා ‌ගොඩක් දෙනෙක්ට අමතක වෙලා තිබෙනවා ඩෙංගු මදුරුවන් අයෙත් හිස ඔසවලා කියලා. මේ වෙනකොටත් රජය විසින් තර්ජනයට ලක්ව තිබෙන ප්‍රදේශ හදුනාගන තිබෙනවා. කොහොම වුණත් අපි සුදුසු කියාමාර්ග ගන්න අවශ්‍යයි මේ ඩෙංගු මදුරුවන් බෝ වෙන ඒක වලක්වාගන්න. අද අපි කතා කරන්නේ මදුරුවන් නිසා ඇතිවෙන කැලැල් වලට යොදගන්න පුළුවන් පිළියම් ගැන .

 

අපි ගෙදර ඉන්න‌කොට ඒ ව‌ගේම ගෙවත්තට වෙලා නිදහසේ ඉන්නකොට ගොඩක් වෙලාවට ලොකු හිසරදයක් තමයි මදුරුවන්. නිදහසේ ඉන්නවත් නැහැ සැරින් සැරේ මදුරුවො දෂ්ට කරනවා. ගොඩක් ලෙඩ රෝග බෝවෙන්න ප්‍රධාන හේතුවක් බවට පත්වෙලා තියනවා. අපි හැම කෙනෙක්ම වගබලාගත යුතුයි මදුරුවන් බෝවෙන එක අවම කරගන්න වැඩ කටයුතු කරන්න. ‌කොහොම වුණත් ගොඩක් අයට ප්‍රශ්ණයක් වෙලා තියෙනවා මදුරුවෙක් දෂ්ට කලාට පස්සෙ ඇතිවෙන කැසීම් ගැන. කැසීම් නිසා ගොඩක් වෙලාවට තුවාල ඇතිවෙන්න, කැලැල් ඇතිවෙන්න තියෙන ඉඩකඩ වැඩි. මේ දේවල් වෙන එක වලක්වා ගන්න ගෙදරදීම අපිට පහසුවෙන් කරගන්න පුළුවන් ප්‍රතිකාර තියෙනවා.

 

  • කෝමාරිකා

Aloe vera: 8 health benefits

කෝමාරිකා කියන්නේ පහසුවෙන් හොයාගන්න පුළුවන් ශාකයක්.ගොඩක් වෙලාවට ගෙවත්තේ මේ ශාකය සුලබව දකින්න පුළුවන් . ඔයාට කරන්න තියෙන්නේ මදුරුවා දෂ්ට කරපු ස්ථානයේ කෝමාරිකා මද ස්වල්පයක් ගෙන ගාන එක. කෝමාරිකා වේලෙන්න ඉඩ ඇරලා අයෙත් මේ විදියට 2 -3 පාරක් ආලේප කරන්න. ගොඩක් වෙලාවට සීත කල කෝමාරිකා මද මේ සදහා යොදාගන්න තිබෙනවානම් වඩාත් හොදයි. කෝමාරිකා මද කෘමීන් සපාකෑම් සුව කිරීමට යොදාගන්න ඔසුවක්. මෙය භාවිතා කිරීම මගින් මදුරුවන් කෑමෙන් ඇතිවෙන කැසීම් අවම කරගන්න හැකියාව තිබෙනවා.

 

 

  • දත් බෙහෙත්

Household Uses for Toothpaste

හැම ගෙදරකම තිබෙන හැම කෙනෙක්ටම අවශ්‍ය වන පාරිබෝගික භාණ්ඩයක් තමයි දත් බෙහෙත් ( tooth paste). මදුරැවන් දෂ්ට කල ස්ථානයේ දත් බෙහෙත් ස්වල්පයක් ආලේප කරන්න. අවම වශයෙන් දවසට 2පාරක් මේ විදියට දත් බෙහෙත් ආලේප කරන්න. දත් බෙහෙත් වල ගොඩක් වෙලාවට මින්ට් හෝ පෙපරමින්ට් සාරය අඩංගු වෙනවා. මේවයින් හමේ ඇතිවෙන කැසීම් වලට සහනය ලබා දෙනවා. හමේ ඇතිවෙන ඉදිමුම් අවම කිරීමේ හැකියාව මින්ට් සහ පෙපරමින්ට් වල අඩංගු වෙනවා.

 

 

  • දෙහි

Lime suppliers, wholesale prices, and global market information ...

දෙහි කියන්නෙ අපි කෑමට විතරක් නෙවේ ලස්සන වෙන්නත් භාවිතා කරන දෙයක්. මදුරැවෙක් දෂ්ට කලාට පස්සෙ ඇතිවෙන කැසීම් වලක්වාගන්න දෙහි භාවිතා කරන්න පුළුවන්. ආසාදනය වුණු ප්‍රදේශයේ දෙහි ඉස්ම ආලේප කර විනාඩි 5 පමණ තිබෙන්න ඇර සෝදන්න. දෙහි කියන්නේ ඇසිඩික් ප්‍රමාණය වැඩි ද්‍රව්‍යක්. ඒ නිසා ආසදනය වූ ස්ථානයේ ප්‍රතික්‍රියා කර ඉදිමීම හා කැසීම අවම කරනවා.

 

 

  • පොල්තෙල්

Best Coconut Oils For Hair in India 2020 – Reviews & Buyer's Guide ...

තවත් අපිට ප්‍රතිකාරයක් වශයෙන් මදුරුවන් දෂ්ට කල ස්ථානයේ ආලේප කරන්න පොල්තෙල් පාවිච්චි කරන්න පුළුවන්. මෙය දවසට 2-3 සැරයක්ආලේප කරන්න. මේ විදියට පොල්තෙල් ආලේප කිරිම මගින් සිදුවෙන්නේ ආසාදනය වු ස්ථානයේ ආරක්ෂිත ආවරණයක් ඇති කරනවා. එවිට එම ස්ථානය තවදුරටත් ආසාදනය වීම අවම කිරීමක් පොල්තෙල් මගින් සිදු කරනවා.

 

 

  • ලුණු

Thailand salt tax: Industry expert casts doubt on technical ...

ලුණු ස්වල්පයක් ගෙන වතුර බින්දු කීපයක් සමග මිශ්‍රකර ආසාදනය වූ ස්ථානයේ ආලේප කරන්න. වේලෙන්න හැර සීතල වතුරෙන් සෝදා හරින්න. මෙය දිනකට දෙපාරක්වත් සිදුකරන්න ඉක්මන් ප්‍රථිපල ලබාගන්න. ලුණු කියන්නේ ස්භාවික විශබීජ මර්දකයක්. එම නිසා ආසාදනය වීම වලක්වන්න ලුණු වලට හැකියාව තිබෙනවා. ඒ වගේම ආසාදනය වූ ප්‍රදේශයන් වල ඇතිවෙන කැසීම් අවම කරගන්නත් ලුණු වලින් හැකියාව ලැබෙනවා.

 

මේ දේවල් කරන්න ඔයාලට අමතර වියදමක් යන්නේ නැහැ. ගෙදර තියෙන දේවල් වලින්ම ප්‍රතිකාර කරගන්න පුළුවන්. මේ දෙවල් භාවිතා කරලා මදුරුවන්ගෙන් ඇතිවෙන ආසාදනයන් මගහරවා ගන්න හැකියාව දැන් ඔයාලටත් තිබෙනවා.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here