Uncategorized රුව ගැන සිතන ඔයාට සමේ සුන්දරත්වය රැකගන්න බියුටි ටිප්ස් මෙන්න..

රුව ගැන සිතන ඔයාට සමේ සුන්දරත්වය රැකගන්න බියුටි ටිප්ස් මෙන්න..

2020 Sep 12

සම කියන්නේ බොහොම සංවේදී ඉන්ද්‍රියක්. අපි මේ සම රැකගන්න ගොඩක් දේවල් කරනවා. අපි ලස්සන වෙන්න නම් අපේ සම ලස්සන වෙන එක අනිවාර්යයයි. ලංකාවේ අපිට සම ලස්සනට තියාගන්න එක ටිකක් අභියෝගාත්මකයි. මොකද වැඩි දෙනෙක් උදේ සවස පොදු ප්‍රවාහණ සේවය භාවිතා කරනවා. එලියේ වැඩ කරන්න සිද්ද වෙනවා. ඒ නිසා අපේ සම ගොඩක් වෙලාවට අව්වට සහ දූවිල්ලට නිරාවරණය වෙනවා. ඒ වගේම අපේ රටේ skin care වලට ගන්න තියෙන හොඳ products මිලෙන් අධිකයි. මේ හේතූන් නිසා විශේෂයෙන්ම කාන්තාවන් සම රැකගන්න ලොකු අභියෝගයකට එදිනදා ජීවිතයේදී මුහුණ දෙනවා. මෙන්න මේ හේතුව නිසාම ගැස්ම හිතුවා ඔයාගේ සම රැකගන්න ලේසියෙන්ම කරගන්න පුළුවන් ඒ වගේම ලොකු වියදමක් දරන්න වෙන්නේම නැති tips ටිකක් ඔයාලට කියලා දෙන්න.

 

01-Baking soda scrub

Using Baking Soda as a Facial Scrub | ThriftyFun

විශ්වාසකරන්න බේකින් සෝඩා කුස්සියේ වැඩ වලට විතරක් නෙවෙයි සම ලස්සන කරගන්නත් ගොඩක් වැදගත් වෙන දෙයක් කිව්වොත් ඔබ විශ්වාස කරනවාද? ඇත්තටම සම ලස්සන කරගන්න බේකිං සෝඩා ලොකු ප්‍රෙයෝජනයක් ගෙන දෙනවා. බේකිං සෝඩා මගින් ඔයාගේ සමේ pH මට්ටම සමතුළිත කර සම දීප්තිමත් කරනවා. ඒ වගේම මියගිය සම ඉවත් කරන්නද බේකිං සෝඩා වලට හැකියාව තිබෙනවා. ඔබේ සමේ කුරුලෑ මගින් ඇතිවුණ කැලැල් තිබෙනවා නම් ඒවා ඉවත් කරගන්න, සමේ ඇතිවෙන දද ඉවත් කරගන්න, yeast infection වලට ප්‍රතිකාරයක් වශයෙන්ද, අව්වට පිච්චුන සම නැවත යතා තත්ත්වයට පත්කරගන්න, Skin Tan ඉවත් කරගන්න, Blackheads ඉවත් කරගන්න, සම පැහැපත් කරගන්න වගේම A natural cleanser එකක් වශයෙන් බේකිං සෝඩා යොදාගන්න හැකියාව තිබෙනවා.

ඔබට කරන්න තියෙන්නේ බේකින් සෝඩා හැදි 3කට වතුර හැන්දක් එකතු කර paste එකක් සදාගන්න. ඉන්පසුව ඔබේ මුහුණ සාමාන්‍ය වතුරෙන් සබන් යොදා පිරිසිදු කරගන්න. ඉන්පසුව සදාගත් paste එක මුහුණට මෘදු ලෙස ආලේප කරන්න.

මුලු මුහුණෙම ආලේපය යොදාගත් පසු මෘදු ලෙස හොඳින් සම්භාහනය කර වතුරෙන් සෝදා හරින්න. මෙය sensitive skin එකකට face cleanser එකක් වශයෙන් යොදාගන්න හැකියාව තිබෙනවා.

 

 

02-Sweet and salty

The Best DIY Salt Scrub Recipe – with Himalayan Salt and Essential Oils

අපි ශරීරයේ සමහර ස්ථාන වල කුරුලෑ මතුවෙනවා. මුහුණේ කුරුලෑ එන එක සාමාන්‍යයි. ඒ දේට බහුතරයක දෙනා මුහුණ දෙනවා. ඒ වුණාට පිටේ , පපුවේ , තට්ටම් වල එන කුරුලෑ නිසා අපේ ශරීරය පුරාවටම කැලැල් ඇතිවෙන්න ඉඩකඩ වැඩි වෙනවා. මෙන්න මේ විදිහට ශරිරයේ හැමතැනම එන කුරුලෑ වලින් අත් මිදෙන්න ඔයාට කරන්න තියෙන්නනේ ලුණු . සීනි, පැණි සහ පොල්තෙල් එකට එකතුකර ගණ මිශ්‍රණයක් සාදාගන්න. මේ scrub එක මුහුණට වගේම මුලු සිරුරටම යොදාගන්න හැකියාව තිබෙනවා. මෙම මිශ්‍රණය සතියට දෙපාරක් සම පිරිසිදු කරගන්න යොදාගන්න. මෙමගින් ශරීරයේ ඇතිවෙන අනවශ්‍ය කුරුලෑ කරදරයෙන් මිදෙන්න ඔයාට හැකියාව තිබෙනවා.

ඔයාගේ සම ගොඩක් oily නම් මිශ්‍රණයට යොදාගන්න ලුණු සහ සීනි ප්‍රමාණය වැඩි කරන්න මතක තියාගන්න.

 

 

03-Vitamin A

How to make Carrot oil for Hair growth and Skin lightening (DIY Carrot Oil and benefits) - YouTube

සමේ රෝග විශේෂඥයින් විසින් ගොඩක් වෙලාවට recommend කරනවා අපි පාවිච්චි කරන night cream එක විටමින් A සංයුක්ත වන එකක් භාවිතා කරන්න කියලා . retinol කියලා ඔබ අහලා තියනවත් ඇති සමහර විට . හැබැයි ඉතින් ඔයාටම පුළුවන් ඔයාගේ night cream එකට විටමින් A එකතුකරගන්න. rosehip oil හෝ carrot oil බිංදු කිහිපයක් ඔයා එදිනදා භාවිතා කරන night cream එකට එකතු කරගන්න. මෙයින් ඔයාට පුළුවන් සමේ ඇතිවෙන stretch marks, කුරුලෑ වගේම wrinkles ඉක්මනින් ඉවත්කරගන්න.

ඒ වගේම තමයි මේ oil දෙකම සමේ ඇතිවෙන කැලැල් ඉවත් කරගන්න උපකාරී වෙනවා. හැබැයි මතක තියාගන්න ඔබ ගැබිණි මවක්නම් විටමින් A අඩංගු කිසිදෙයක් daytime එකේදි භාවිතා කරන්න එපා. මොකද අපේ ශරීරයේ තිබෙන ස්වාභාවික හිරු කිරණින් ආරක්ෂාවීමට තිබෙන හැකියාවට බලපෑම් ඇති කරනවා.

 

 

04-Tea tree oil

The Body Shop Tea Tree Oil has so many uses

විවිධ පරීක්ෂණ වලින් හෙළිවෙලා තිබෙනවා Tea tree oil skin bacteria සමග සටන් කරන්න යොදාගන්න පුළුවන් හොඳ oil එකක් කියලා. සමෙහි ඇතිවෙන රතුපැල්ලම් අවම කරන්න , කුරුලෑ ඉවත් කරන්න Tea tree oil වලට හැකියාව තිබෙනවා. Tea tree oil අඩංගු anti-acne gel එකක් භාවිතා කරල බලන්න කොපමණ ඉක්මනින් නීරෝගිමත් සෞඛ්‍ය සම්පන්න සමක් ඔබට ලබාගන්න පුළුවන්ද කියන එක.

 

 

05-Take a bath

5 Homemade Malai Face Packs to Get Gorgeous Skin | India.com

ඔයා හැමදාම නානවනේ නේද? හැබැයි ඔයාට පුළුවන් වෙනදා නානවා වගේ නැතුව පොඩි වෙනසක් එක්ක හොඳට නාගන්න.

oatmea කෝප්ප 1/4
කිරිපිටි කෝප්ප 1/4
දුඹුරු සීනි කෝප්ප1/4
ඔයා කැමති ඹෟෂධීය පැළෑටි කෝප්ප 1/4 (දෙහි,ලැවෙන්රා) අරගෙන හොඳින් grind කරගන්න. එයට ඔයා කැමති essential oil බිංදු 10-15 එකතු කරගන්න. තව පැණි මේස හැදි 2ක් සහ body oil මේසහැඳි 2ක් එයට එකතු කරගන්න. bath bag එකක් අරගන ඒකට මේ මිශ්‍රණය දාලා උණු වතුරෙ ටිකවේලවක් බහාලා තියන්න. ඉන්පසුව ශයා බාත් ටබ් එකක නානවානම් මේ bag එක එකට දාලා හොඳින් නාගන්න.

 

 

06- Try to cut down on sugar

Fruits

පර්යේෂකයන් විසන් පෙන්වා දී තිබෙනවා සීනි භාවිතය සමේ රැළි වැටීම් ඇතිවීමට , සිහින් රේඛා ඇතිවීමට සහ සම අවපැහැ වීමට ගොඩක් බලපාන බව. ඔබ ගොඩක් සීනී අඩංගු ආහාර ගන්න කෙනෙක්නම් නීරෝගිමත් සමක් පවත්වා ගැනීම අසීරු කාර්යයක් වෙනවා. ඔබට සීනි අවශ්‍යමයිනම් ඒ වෙනුවට පලතුරු සහ බෙරි ආහාරයට ගන්න උත්සහ කරන්න. මෙය ඔබේ සීනි ආශාව තෘප්තිමත් කරනවා වගේම ඔබේ සමට සෞඛ්‍ය සම්පන්න ප්‍රතිඔක්සිකාරක ලබාදෙනවා.

 

 

චර්මරෝග විශේෂඥයින් විසින් ඔබේ සම නිරෝගී හා සුන්දර පෙනුමක් ලබා ගැනීමට උපකාරී වන සරල එදිනෙදා උපක්‍රම ගණනාවක් හොයාගන තිබෙනවා.

  • දිනකට එක් වරක් හෝ දෙවරක් ඔබේ සම දිනපතා සෝදන්න. ඔබේ වයසට හා සමේ වර්ගයට ගැලපෙන පිරිසිදු කිරීමේ නිෂ්පාදන භාවිතා කරන්න, makeup පිටින් කිසි විටෙකත් නින්දට යන්නට එපා.
  • ඔබේ සම සැමවිටම තෙතමනය සහිතව තබාගන්න වගබලාගන්න. තෙල් සහිත සමකට පවා සැහැල්ලු මොයිස්චරයිසර් එකක් අවශ්‍ය බව මතක තබා ගන්න. ස්නානය කිරීමෙන් පසු මෙම නිෂ්පාදනය කෙලින්ම සමට ආලේප කරන්න.
  • දිනපතා sun cream භාවිතා කරන්න. වළාකුළු පිරි දිනවල දී පවා ඔබේ සම පාරජම්බුල කිරණවලට නිරාවරණය වෙනවා.
    රාත්‍රියේ දී night cream එකක් භාවිතා කරන්න. එයට විටමින් A, C, E, සහ K සහිත එකක් තෝරන්න. රැළි සහ අඳුරු කව වළක්වා ගැනීමට මෙය ඔබට උපකාරී වෙනවා.
  • ඔබ සාමාන්‍යයෙන් ඇඳේ නිදා නොගන්නා පැත්තේ නිදා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. රූපලාවණ්‍ය ශිල්පීන් පවසන්නේ මෙම තාක්ෂණය මඟින් සමේ වර්ධනය වන රැළි ප්‍රමාණය අඩු කර ගැනීමට ඔබට හැකි වනු ඇති බවයි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here