හතර වටෙන් අපේ ගෙදරට ආපු රේඩියෝව..ඔන්න උපන්දිනය සමරනවා .. රේඩියෝව ගැන ඔයා මේ දේවල්...

අපේ ගෙදරට ආපු රේඩියෝව..ඔන්න උපන්දිනය සමරනවා .. රේඩියෝව ගැන ඔයා මේ දේවල් දන්නවද ..?

2021 Feb 13

 

අද අපි තාක්ෂණයත් එක්ක බද්ධ වෙලා තියෙන්නේ හරියට ගහට වැල බැඳිලා වගේ හරිම යාලුකමකින් … ඒ යාළුකම කොච්චරද කියනවා නම් අපිට එන ගොඩක් ප්‍රශ්න අපේ මතකයෙන් ඈතට අරන් යන්න …. අපිට සතුට අරන් එන්න අද තාක්ෂණයට තියෙන්න උපන් හපන් කමක් …. අන්තර්ජාලය එක්ක තමයි අද අපි හැමෝගෙම ජිවිත ගෙවෙන්නේ ….. මොනවා උනත් අපි fun එකේ ඉන්නේ මෙන්න මේ නිසාම තමයි …. මෙහෙම fun එකේ ඉන්න කොට අපිට phone එක තමයි ඉතින් fun එකක් ගන්න එක එක දේවල් අපිට හොයල දෙන්නේ …. අපි ඉතින් ඒ මැජික්කාරයා එක්ක මැජික් ලොකෙක ඉන්නවා . මෙහෙම ඉන්න නිසා අපිට Television , Radio එක්ක යාලුවෙන්න වෙන්නෙම නෑ … ඒත් අපි සින්දුවක් අහන් එහෙ මෙහෙ යන්නේ ගොඩක් වෙලාවට අපිට tune වෙන Channel එකකට පින් සිද්ධ වෙන්න තමයි …. ලෝක ගුවන්විදුලි දිනය ඔන්න පෙබරවාරි 13…. ඉතින් මන් හිතුවා ගැස්ම කියවන ඔයාට ගුවන්විදුලි දිනය දවසේ ගුවන්විදුලි ගැන පොඩ්ඩක් කියන්න …

 

කොහොමද මේ ගුවන්විදුලිය හොයා ගත්තේ ?

Image result for who found the radio
අද ඉතින් රේඩියෝ කියලා අපි කටේ හුරුවට කිව්වට ඇත්තට ම එදා මේකට කිව්වේ වයර්ලස් කියලා .
ජේම්ස් ක්ලාක් මැක්ස්වෙල් විද්‍යුත් චුම්භක ශබ්ද තරංග බවට පත් කල නිසා ඔන්න ගුවන්විදුලි තරංග ලෝකෙට හදුන්වලා දෙනවා
හයින්රික් හර්ට්ස් මේ ක්‍රමය ලොවට වටින බලවේගයක් විදිහට භාවිතයට ගන්නවා .
ඔලිවර් ලොජ්ට පුළුවන් වෙනවා මේ ක්‍රමයේ තියෙන අඩු පාඩු හදන්න
ගුග්ලියමෝ මාර්කොනි තමයි ලොවට ගුවන්විදුලිය හදුන්වල දෙන්නේ . මෙන්න මෙහෙම තමයි ගුවන්විදුලිය මිනිස්සු කියන අපිට එන්නේ .

 

ලංකාවට ගුවන්විදුලිය ආවේ කොහොමද ?

Image result for edward harper

ඉස්සර අපේ මිනිස්සුන්ගේ පාළුව තනිකම මකන්න , දුකට සැපට හිටපු ලගම යාළුවා උනේ මෙන්න මේ කියන රේඩියෝ එක තමයි.
එඩ්වර්ඩ් හාපර් තමයි ලංකාවේ ගුවන්විදුලිය නිර්මාතෘ ….

1922 ජුනි මාසයේ පිහිටවපු ලංකා වයර්ලස් සමාජය වගේම 1922 නොවැම්බර් මාසයේ පිහිටවපු ලංකා ආධුනික ගුවන්විදුලි සංගමයත් , 1923 ජුලි මාසයේ පිහිටවපු ලංකා ආධුනික ගුවන්විදුලි සමාජයත් ලංකාවට ගුවන්විදුලිය අරගෙන එන්න මුල් වෙලා කටයුතු කරා .

විශේෂ කමිටු දෙකක් ගුවන්විදුලිය ආරම්භ කරන්න කලින් ඒ ගෙන හොයන්න , බලන්න පත් කරා .
1924 ජුනි මාසේ 24 වෙනිදා තමයි ලංකාවට ගුවන්විදුලිය නිල වශයෙන් හදුන්වලා දෙන්නේ …..

විලියම් හෙන්රි පළමු පළමු ගුවන්විදුලි ප්‍රචාරය විසිරුවා හරිනවා …

 

 

මොනවද ඉතින් විශේෂතා ?

Image result for radio

ශබ්දය මුලික කර ගත්ත හරි අපුරු මාධ්‍යයක් තමයි මේ ගුවන්විදුලිය කියන්නේ …… ඔන්න බලන්නකෝ මේ කතාව ….

රැහැන් රහිත නිසා ….. වයර්ලස් / වෑර්ලස් කිව්වා
ශබ්දය මාධ්‍ය කර ගත්තම ……… ශ්‍රව්‍ය වාහිනී කිව්වා
ගුවනේ යන විදුලිය නිසා ……. ගුවන්විදුලිය කිව්වා
ඉංග්‍රීසි වචනයෙන් අරන් ……. රෙදෙව්ව කිව්වා
අද ඔන්න අපි රේඩියෝව කියනවා ……..

ශබ්දය නිසා හරඹ පාන මේ ගුවන්විදුලිය කාගේ උනත් හිතට වදින . හිත පිස්සු වට්ටන , කන පිනවන …… අමුතුම උපකරණයක් …. නිවේදකයා පෙන්නේ නැති උනත් නිවේදකයාගේ ශබ්දයට වෙන වශීය නිසා තමයි මේ තරම් ගුවන්විදුලිය වටින්නේ …. ප්‍රේමකීර්ති ද අල්විස් කියන නම ඇහුන ගමන් අදටත් හිතට අමුතු ලෙන්ගතුකමක් දැනෙනවා … මොකද ඒ තරම් ඒ ශබ්දය අමරණිය උනා …. අපිට ඒ අත්දැකීම නැති උනාට …. අපේ අම්මා තාත්තට , ආච්චිට සීයට නම් …… ඒ සොදුරු මතක තියෙනවා මයි …… ගුවන්විදුලියෙන් එන ශබ්ද එක්ක අපි අමුතු බැදීමක් ඇති කර ගන්නවා ….. රූප නොපෙනුනාට අපේ මනසේ , හිතේ ලස්සන් ලස්සන රූප මවන්න ගුවන්විදුලියට පුලුවන් …

 

 

මොකටද ඉතින් රේඩියෝ අපිට ?

Image result for listen to the radio

අද වෙනකොට අපි හැමෝම කාර්යබහුල වෙලා . ඒක ඇත්ත . මොන රාජකාරී තිබ්බත් ඉතින් සින්දුවක් අහන් … රටේ ලෝකේ වෙන දේ ගැනත් පොඩ්ඩක් හොයා හොයා ඉන්න තමයි අපි හැමෝම කැමති …. රේඩියෝ එක නිසා අපි ඉතින් මේවා කරනවා ….. අපිට ගොඩක් දේවල් ඉගෙනගන්න ඕන කරන පාර රේඩියෝ එක පෙන්නනවා .. ඒ විතරක් ම නෙමේ අපිව සතුටු කරන්න මෙන්න මේ රේඩියෝ එකට පුළුවන් … අපි නොදන්න ගොඩක් තොරතුරු අපි ගාවට අරගෙන එන්න වගේම … අද වෙද්දී අපි දන්න දේවල් වෙන අය එක්ක හුවමාරු කර ගන්නත් මේ රේඩියෝ එක නිසා පුළුවන් වෙලා … අපි හැමෝම කැමති තොරතුරු එක්ක ජිවත් වෙන්න … ඇත්ත ම කතාව තමයි අපිට තොරතුරු නැතිව ජිවිතයක් නෑ කියන දේ … අපේ සම්බන්ධකම් ශක්තිමත් කරන්න …. රේඩියෝ එකට පුළුවන් වෙලා …… තරහ මරහා අමතක කරලා හැමෝම එක්ක සතුටින් ඉන්න රේඩියෝ එක අපිට කියලා දීලා …. අද ඉහේ කෙස් ගානට මාධ්‍ය සමාජෙට ආවට …. අපිට ගොඩක් කිට්ටුවෙන් , ලගින්ම ඉන්න තාමත් රේඩියෝ එකට පුළුවන් ….. එහෙම නේද …. අපේ මනසට අමුතුම රස ගෙන ඕනෑම මාධ්‍යයක් එක්ක ලගින් වගේම ……රස අතර අතරමන් නොවී සිහිබුද්ධියෙන් ඉන්නත් අපි දැන ගන්නම ඕන ……

ලෝක ගුවන්විදුලි දිනය අද වගේ දවසක දීලා තියෙන කොට මට හිතුනා ඒ ගැන ඔයාට මෙහෙම කියන්න ….. එදා ඉදන් අද වෙනකම් අපිව තනි නොකර , අපේ තනිය මකපු රේඩියෝ එක අපිත් තනි නොකර ඉමු නේද ……? ඔයා මොකද හිතන්නේ ඒ ගැන ……. දවසින් දවස , එක එක ජාතියේ මාධ්‍ය අපි ගාවට එනවා … අන්න එකත් ඇත්ත …. ඒත් ….. එදා ඉදන් අපි එක්ක හිටපු රේඩියෝ එක කියන අපේ සීයා අපිව තනි කරේ නෑ …… අන්න ඒක තමයි ඇත්ත කතාව ……. ලෝක ගුවන්විදුලි දිනය අභිමානයෙන් සමරන්න ගැස්ම කියවන ඔයාට මං ….. ආරාධනා කරනවා ……

සඳුනි අරවින්දිනී

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here