හතර වටෙන් ගෙදර නිතර ඇතිවෙන දුර්ගන්ධයන් නිසා අපහසුතාවයට පත්වෙලාද..?

ගෙදර නිතර ඇතිවෙන දුර්ගන්ධයන් නිසා අපහසුතාවයට පත්වෙලාද..?

2020 Aug 27

ලෝකේ මොන සැප තිබුණත් තමන්ගේ ගෙදර තියන සැප පහසුව නිදහස වෙන කොහෙන්වත් අපිට ගන්න බැහැ. කොහෙ ගියත් අපි කොයි වෙලේද ගෙදර දුවන් එන්නේ කියලා බලාගන ඉන්නේ. හැබැයි ඉතින් තමන් ඉන්න ගෙදර පිරිසිදු නැත්තම් ගෙදර ඉන්න එපාම වෙනවා. ඒ වගේම ඉතින් සමහර වෙලාවට අපි ගෙදර දූවිලි පිහදාලා අස්පස් කළාට අමුතු ගදවල් ගෙදර ඇතුළෙන් එන්න පුළුවන්. අපි ගෙදර සුද්ද කළා කියලා ඒ ගඳවල් නැතිවෙන්නේ නැහැ. සමහර අප්‍රසන්න ගන්ධයන් ගෘහ භාණ්ඩ, ගෘහ උපකරණ, ඉලෙක්ට්‍රොනික උපකරණ සහ අපි නිදාගන් මෙට්ටවල පවා දුර්ගන්ධ ඇතිවෙනවා. අද අපි කොහොමද ලේසියෙන්ම ගෙදරම තියන දේවල් වලින් වියදමක් නැතුවම ගෙදර ඇතුළින් එන දුර්ගයන් නැති කරන්නේ කියලා බලමු..

 

 

1. ඔබේ මුළුතැන්ගෙය පුරා ප්‍රසන්න සුවඳක් ඇති කරන්න දොඩම් ලෙලි භාවිතා කරන්න..

What To Do With Old Oranges: 16 Great Household Hacks For Oranges

පැඟිරි සුවඳ කියන්නේ අපිට ආතතිය ඇතිවෙන එක අවම කරනවා. ඒ වගේම පැඟිරි කියන්නේ වායු පවිත්‍රකාරකයක්. ඔයාට තියෙන්නේ දොඩම් ලෙලි කීපයක් අරගන ඒ ටික හොඳින් වේලලා ගන්න එක විතරයි. වේලාගත්ත දොඩම් ලෙල්ලක් අරගන ගින්දරෙන් එක පුළුස්සා ගන්න. ක්ෂණිකව ඔයාගේ නිවස, මුළුතැන්ගෙය දිගු කාලයක් පවතින ප්‍රසන්න සුවඳකින් පුරවාගන්න ඔයාට පුළුවන්.

 

 

2. බේකිං සෝඩා භාවිතයෙන් ඔබේ ශීතකරණයේ ඇති දුර්ගන්ධයන් ඉවත් කරන්න..

Is baking powder the same as baking soda and bicarbonate of soda? Plus when  to use the ingredients

ගෙදර තිබෙන ශිතකරණය කියනනේ ප්‍රධාන වශයෙන් දුර්ගන්ධය ඇතිවෙන තැනක්. අපි එක එක කෑම ජාතී ශීතකරණයේ දාලා තියනකොට ටික දවසකින් දුර්ගන්ධයක් ඇතිවෙනවා. මේ වෙලාවට කරන්න තියන හොඳම දේ තමයි බේකින් සෝඩා පැකට්ටුවක් විවෘත කරලා ශිතකරණයේ තියන්න. මේක අවුරුද්දකට සැරයක් මාරු කරහම හොඳටම ඇති. බේකිං සෝඩා වලින් දුර්ගන්ධය අවශෝෂණය කර උදාසීන කරනවා. මේ නිසා ශීතකරනයේ අනවශ්‍ය දුර්ගන්ධයන් ඇති වෙන්නේ නැහැ.

 

 

3. මයික්‍රෝවේව් උදුනේ ඇති දුර්ගන්ධයට එරෙහිව සටන් කරන්න ලෙමන් භාවිතා කරන්න..

12 Expected Things You Can Do with Lemons - The Most Powerful Fruit | Fresh  Groceries Delivery | Redtick

පිරිසිදු කිරීමට ලෙමන් ගන්න එක අපි හැම කෙනෙක්ම දන්න දෙයක් සබන් වලටත් ලෙමන් දාලා හදලා කියලා අපි ඇති තරම් වෙළදපොළේ දකිනවානේ නේද. ඔබේ මයික්‍රෝවේව් උදුනෙන් දුර්ගන්ධය ඉවත් කිරීම සඳහා වතුර කෝප්ප භාගයක් අරගන ලෙමන් හෝ දෙහි ගෙඩියෙන් බාගයක යුෂ මිරිකා ගන්න . ඉන් පසුව මිනිත්තු 5 ක් පමණ මයික්‍රෝවේව් තබන්න .මයික්‍රෝවේව් එක විනාඩි 5න් නැවතුනාට පසුව දොර විවෘත කරන්නේ නැතිව මිනිත්තු කිහිපයක් එහෙන්මම තිබෙන්න අරින්න. ඉන්පසුව දොර විවෘත කර වතුර භාජනය ඉවත්කර මයික්‍රෝවේව් උදුන හොඳින් පිසදා ගන්න.

 

 

4. පැඟිරි පලතුරු සමඟ ඔබේ කසළ බැහැර කරන්න..

5 tips to keep your trash smelling fresh - Helpling Blog
කුස්සියේ තියන කුණු කූඩේ දවල් වෙනකොට ගඳ ගහන්න ගන්නවා නේද? මේකට කරන්න තියන හොඳම දේ තමයි දෙහි ගෙඩියක් එමෙහත් නැත්තම් පැඟිරි තිබෙන පළතුරක් කුණු කූඩෙට කපලා දාන එක. අඩුමතරමේ ලෙලි ටික හරි දාලා තියන්න. එතකොට ඔයාට පුළුවන් හවස කුණු අස්කරන වෙලාව වෙනකන් දුර්ගන්ධයක් නැතිව කුණු කූඩේ තියාගන්න පුළුවන්.

 

 

5. දුර්ගන්ධ කාපට් සඳහා විනාකිරි විසඳුම..

How To Remove Carpet Stains with a White Vinegar Solution - YouTube

ඔබට සුරතල් සතුන් සිටනවා වෙන්න පුළුවන්. එයාලා ගොඩක් වෙලාවට කපට් එකේ තමයි නිදාගන්නේ. සුරතල් සතුන් නිසාම ගොඩක් වෙලාවට මේ කාපට් වලින් දුර්ගන්ධයක් ඇතිවෙනවා. මේකට කරන්න තියෙන්නේ ස්ප්‍රේ බෝතලයකට මිලි ලීටර් 150 හයිඩ්‍රජන් පෙරොක්සයිඩ්, විනාකිරි තේ හැදි 1ක් සහ බේකිං සෝඩා තේ හැදි 1 මිශ්‍ර කරන්න. මේ මිශුණය දුරුගන්ධය එන කාපට් වලට ඉසින්න. එය වේලුනාට පසුව ඔයාට පෙනෙයි කුඩු කුඩු වගේ කාපට් එකේ තිබෙනවා. ඔයාට කරන්න තියෙන්නේ වැකුම් ක්ලීනර් එකින් එය ඉවත් කරගන්න එක විතරයි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here