ගැස්ම video Story හොඳ ලෙඩ වලට ආයෝජනය කරමින් බය නැතුව ඉදිරියටම යමු..

හොඳ ලෙඩ වලට ආයෝජනය කරමින් බය නැතුව ඉදිරියටම යමු..

2021 Feb 23

අපි ජීවිත වලට එන ගැටලුකාරී දේවල් වලදීත්, අවිනිශ්චිතතා වලදීත් පවුල කියන තැනට අපි ලබාදෙන්නේ ඉහළම තැනක්. ලෝකයේ බලවත්ම රටවල් පවා හොල්ලන්න පුලුවන් වුණු මේ Covid-19 වෛරසය, පවුලක තියෙන වටිනාකම අපිට හොඳින්ම දැන්නුවා.රට රටවල් අතර තියෙන ආර්ථික සහ සංස්කෘතික වෙනස්කම් නිසාවත් Covid-19 වසංගතයේ තිබූ බලපෑම වෙනස් වුනේ නෑ. සෑම රටකටම එක හා සමානව එය බලපෑවා.

එ වගේම Covid-19 නිසා එදිනෙදා ජීවිතයේ ක්‍රියාකාරකම් මෙන්ම බොහෝ පවුල්වල ආර්ථිකයද යම්තාක් දුරට පහලට වැටිලා තියෙනවා. ලැබෙන මුදල් ප්‍රමාණය අඩු නිසා මේ කාලයේදී මුදල් කළමනාකරණය කිරීම අත්‍යවශ්‍යයි. දරුවන්ට පාසල් වලට යන්න විදිහක් නෑ.ඒ නිසා ඔවුන්ගේ අධ්‍යාපන කටයුතු කරන්න සිදුවෙලා තියෙන්නේ විද්‍යුත් මාධ්‍ය ඔස්සේයි.ඒ වගේම වැඩිහිටියන්ටත් නිවෙස් වලට වෙලාම ඉන්න සිද්ධ වෙලා තියෙන නිසා පවුලෙ හැමෝටම වගේ සමාජයත් එක්ක ගැටෙන්න තියෙන අවස්ථා ගොඩක් අවම වෙලා තියෙනවා. මේ කාලයේදී දෙමව්පියො දරුවො ගැනත් දරුවන් දෙමව්පියෝ ගැනත් වගේම තම පවුලේ සාමාජිකයන් එකිනෙකාට හොඳ අවධානයක් ලබා දිය යුතුයි. ඒ තුළින් පවුලේ සතුට,සමාදානය, එකමුතුකම වර්ධනය කරගන්න පුළුවන්.කොළඹ රිජ්වේ ළමා හා කාන්තා රෝහලේ මනෝ චිකිත්සක හා කොළඹ විශ්වවිද්‍යාලයෙහි සාමාජිකාවක් වන වෛද්‍ය දුලංගි දහනායක මහත්මිය කියා සිටියේ,

“මේ කාලෙදි, දරුවන්ගේ මානසික සෞඛ්‍යය ගැන දෙමව්පියෝ සැලකිලිමත් වෙන්න ඕනි. දරුවන්ට තියෙන ප්‍රශ්න ගැන හොඳට හොයලා ඒවාට විසඳුම් හොයාගන්න උපකාර කරන්න ඕනේ. ඕනෑම ගැටලුවක් නොභියව දෙමව්පියන්ට කියන්න පුළුවන් නිදහස් වටපිටාවක් දෙමව්පියෝ දරුවන්ට සකස්කළ දෙන්න ඕනේ”

 

දැනුවත් වෙන්න – ක්‍රියාත්මක කරන්න

මේ කාලේ අපි සෞඛ්‍ය නීති හරියටම පිළිපදින්න ඕනේ… ඒ නිසා අපිට සමාජයත් එක්ක ගැවසෙන්න තියෙන කාලය ගොඩක් සීමිතයි. වැඩිපුර නිවසට වෙලා ඉන්න එක තමයි ආරක්ෂිතම දේ. ඉතින් ඔයාටත් හිතෙන්න පුළුවන් අපි අපිවම හිරකර ගත් වටපිටාවක ඉන්නවා කියලා .හැබැයි මේ කාලෙදිත් අපේ පවුලේ හැමෝගෙම සතුට ,එකමුතුකම වැඩි කරගන්න අපිට කරන්න පුළුවන් මොනවද කියලා ඔයත් හිතල බැලුවද?

ඉතින් මේ නිසාම පවුල තුළ එකමුතුකම වැඩිදියුණු කිරීමේ අපේක්ෂාවෙන් softlogic life ආයතනය “හොඳ ලෙඩ සංකල්පය” ශ්‍රී ලංකාව තුළ තවදුරටත් ව්‍යාප්ත කළා. අලුත් දේවල් අත්හදා බලන්න උනන්දුවක් අපි තුළ තියෙනවා. ඒ වගේම එකම දෙයක් ගැන එක එක්කෙනාට වෙනස් වෙනස් විදිහේ අදහස් තියෙන්න පුළුවන්. තමන්ට ආස හිතෙන දෙයක් කරන්න හිතෙන එක “ලෙඩක්”. හරියටම කිව්වොත් ඒක “හොඳ ලෙඩක්” විදිහට තමයි softlogic life ආයතනය දකින්නේ. ශ්‍රී ලංකාවේ පිළිගත් සන්නාමයක් ලෙස Covid-19 මධ්‍යයේ පවා පවුලේ සෑම සාමාජිකයෙකුටම හොඳ ගුණාත්මක ජීවිතයක් ලබා දීමේ අපේක්ෂාවෙන් මානසික ආතතියකින් තොරව පවුල තුළ සතුට මෙන්ම එකමුතුකම වර්ධනය කිරීමට උනන්දු කිරීම ඔවුන්ගේ ප්‍රධානතම අරමුණයි.

 

ඉතින් අපේ පවුල තුළ කොහොමද “හොඳ ලෙඩ” වැඩි කරගන්නේ?

ඔයාට අලුත් අලුත් කෑම අත්හදා බලන්න ආසාවක් එන්න පුළුවන්..ඉතිං මේ කාලෙ ඔයාට පුළුවන් ඔයාගේ පවුලේ අනිත් අයවත් එකතු කරගෙන මේ cookery ලෙඩේ එයාලටත් බෝ කරන්න. පවුලේ හැමෝමත් එක්ක එකතු වෙලා වැඩ කරද්දි ආදරය, එකමුතුකම පවුල තුළ තියෙන සම්බන්ධතාවය තවත් වැඩි කරගන්න ඔයාගේ “හොඳ ලෙඩෙන්” පුළුවන්. ඒ වගේම ඔයාගේ පවුලෙ අනිත් අයටත් තියෙන පොත් කියවන්න, සින්දු කියන්න, මැච් බලන්න, ,කැරම් ගහන්න, music instruments play කරන්න වගේ තියෙන හොඳ ලෙඩ වලට ඔයාටත් support කරන්න පුළුවන්.

ඉතිං ඉදිරියටම යන්න! බය නැතිව හොඳ ලෙඩ වලට පවුලක් ලෙස යොමු වන්න.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here