හතර වටෙන් සුවබර නින්දකට මේ දේවල් අනුගමනය කරන්න…

සුවබර නින්දකට මේ දේවල් අනුගමනය කරන්න…

2021 Apr 9

1964 දී රැන්ඩි ගාඩ්නර් දවස් 11 විනාඩි 25ක් නිදියන්නෙ නැතුව ඉදලා තියෙනවා. නින්දක් නැතිව මිනිසෙකුට කොපමණ කාලයක් ඉන්න පුළුවන් ද කියනන එක සම්බන්ධයෙන් දීර්ඝතම වාර්තාව මේ වෙද්දිත් ඔහු සතුව තමයි තිබෙන්නේ. මෙය සැබවින්ම දුර්ලභ අවස්ථාවක්, නමුත් අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් අපේ ජීවිතයේ විවිධ කාලවලදී නින්ද නොයෑම නිසා පීඩා විඳිනවා. නින්ද නොලැබීම ශරීරයට සහ මනසට ඝෘණාත්මක ලෙස බලපෑම් කළ හැකි අතර මෙම තත්වයට එරෙහිව සටන් කරන්නේ කොහොමඳ කියලා දැනුවත් වීම වැදගත් . මේ නිසා ගැස්ම හිතුවා පාඨකයින් මේ සම්බන්ධයෙන් දැනුවත් කරන්න..

 

නිදියගන්න නිවැරදි විදිහක් තෝරාගන්න

The Best Sleep Positions for Your Health

ඔයාට නින්ද යන්නේ නැති ප්‍රශ්ණේ තියෙනවා නම් ඔයා නිදාගන්නා ආකාර පිළිබඳව සැලකිලිමත් වෙන්න.

ඔබේ හිස, බෙල්ල සහ කොඳු ඇට පෙළ මධ්‍යස්ථ ස්ථානයක විවේක ගැනීමට ඉඩ සලසන බැවින් නින්ද නොයාමට එරෙහිව සටන් කිරීමට හොඳම ක්‍රමයක් වන්නේ මුනින් අතට නිදා ගැනීමයි. මේ විදිහට නිදා ගැනීමට ගොඩක් අය පෙළඹෙන්නේ නැති වුණත්, සෞඛ්‍ය සම්පන්න නින්දක් සඳහා එය හොඳම තේරීමක් බව විශේෂඥයින් විශ්වාස කරනවා.

 

පරණ ඇඳ මෙට්ටයෙන් අලුත් ඇඳ මෙට්ටයකට මාරු වෙන්න

Sleeping Positions for Back and Neck Pain - Edison Spine Center

නරක මෙට්ටයක්, ඔබේ නින්ද නොයාම සහ වෙනත් නින්දේ ගැටළු වලටද හේතු වෙන්න පුළුවන්. විශේෂඥයන් පවසන්නේ ඔයාගේ මෙට්ටය වයස අවුරුදු 7 ට වඩා වැඩි නම්, ඔබ නිදා සිටියදී එය තවමත් ඔයාගෙ ශරීරයට නිසි ලෙස සහය දක්වයිද යන්න පරීක්ෂා කිරීමට කාලය පැමිණ තිබෙනවා කියලා. අපගේ ශරීරයේ විවිධ කොටස් මෙට්ටය මත විවිධ පීඩනයන් යොදවන අතර වයස්ගත වන විට ඒක ඔයාගේ ශරීරයට ආධාරක වීමට සහ හොඳ නින්දක් සහතික කිරීමට ඇති හැකියාව නැති කරනවා. වෙළඳපොලේ පුළුල් පරාසයක මෙට්ට තිබෙන නිසා ඔයාගෙ ශරීර හැඩය, ඔයාට ඇති සෞඛ්‍ය ගැටලු සහ ඔබේ අයවැය මත පදනම්ව ඔයාට පුළුවන් හොඳම විකල්පය තෝරා ගන්න.

 

“sleepy dust” recipe එක try කරලා බලන්න

Have Trouble Falling Asleep? ”Sleepy Dust” One of The Best Natural Sleep Remedies! | The News Minute

 

ඔබට නින්ද නොයෑමට හෝ මධ්‍යම රාත්‍රියේ හදිසියේ ඇහැරෙනවා නම් , ඔබට අවශ්‍ය වන්නේ “නිදි දූවිලි” වට්ටෝරුවයි, ඒ සඳහා ඔබට අවශ්‍ය වන්නේ උක් සීනි සහ මුහුදු ලුණු පමණයි. සීනි වලින් සහනයක් ලබා දෙන අතර ලුණු ශරීරයට එහි ඇඩ්‍රිනලින් මට්ටම පාලනය කිරීමට උපකාරී වෙනවා. මෙම මිශ්‍රණය ඔබේ දිව යට තබන්න, එය ඔබගේ නින්දේ ගැටලු විසදන්න උපකාරී වෙනවා.

 

Evening Journal එකක් ලියන්න පුරුදු වෙන්න..

The 15-Minute Journal — Every Night, For The Rest Of Your Life | by Braden Moore | The Writing Cooperative

ඔබේ සිතුවිලි ගොඩක හිරවෙලා නම්, එක ඔයාගේ කාංසාව මට්ටම වැඩි කරලා නින්දට යාම වළක්වනවා. ඔයා නින්දට යන්න කලින්, දිවා කාලයේදී ඔබට සිදු වූ සියලු ධනාත්මක සිදුවීම් ලිවීමට මිනිත්තු 15 ක් යොදවන්න. මෙම ක්‍රියාවලිය මඟින් හොඳ දේ කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීමටත්, ඔයාගෙ ආතතිය හා කාංසාව අඩු කිරීමටත්, ඔයාගේ නින්දේ කාලය හා ගුණාත්මකභාවය වැඩි දියුණු කිරීමටත් උපකාරී වෙනවා.

 

සැරින් සැරේ පොඩි නින්වල් වලට වැටෙන එක අඩු කරන්න

Napping Health Effects

ගොඩක් අය හිතන්නේ දවල් නිදාගන්න එක පෙර රාත්‍රියේ මඟ හැරුණු නින්ද ලබාගන්න උපකාරී වෙනවා කියලා, නමුත් එක ඇත්තටම හොඳ දෙයක් නෙවෙයි. එදින රාත්‍රියේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවය අඩු කරන්න දවල් නින්ද හේතු වෙනවා. දවල් නිදාගන්න අවශ්‍යනම් පොඩි වෙලාවක් ඒ සඳහා යොදවාගන්න. ඔයාගෙ නින්ද අවදානමට ලක් කරන්න ඔයාට අවශ්‍ය නැතිනම්, දිවා කාලයේ (සවස 6 ට පෙර) නින්දට යන්න. හැබැයි ඒකත් පැය දෙකකට වඩා නිදියන්න එපා.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here