හතර වටෙන් අලිගැටපේර බීජයෙන් ඔයාගේ රූ සපුව වර්ධනය වන බව ඔබ දන්නවාද..?

අලිගැටපේර බීජයෙන් ඔයාගේ රූ සපුව වර්ධනය වන බව ඔබ දන්නවාද..?

2021 Jun 7

අපි රෑ සපුව වර්ධනය කරගන්න විවිධ දේවල් භාවිතා කරනවා. කෘතීම සහ ස්වාභාවික දේවල් භාවිතය මේ දිනවල වැඩි වශයෙන් දකින්න ලැබෙනවා. ස්භාවික දේවල් අතරින් පළතුරු ගොඩක් වෙලාවට රෑ සපුව වර්ධනයට බොහෝ දෙනෙක් යොදාගන්නවා. අලිගැටපේර ඒ අතරින් විශේෂ තැනක් ගන්නවා. අපි අලිගැටපේර මදය භාවිතා කරනවා වුනාට බීජය විසිකරනවා. නමුත් මේ අලිගැට පේර බීජයෙත් රෑ සපුව වර්ධනයට අවශ්‍ය විශාල ගුණයන් අඩංගු වෙනවා කියලා තමයි පරීක්ෂකියින් කියන්නේ. ඉතින් අලිගැට පේර බීජ රෑ සපුව වරුධනය යොදාගන්නේ කොහොමද කියලා ඔයාව දැනුවත් කරන්න ඕන කියලා ගැස්ම අපි හිතුවා.

Avocado: What happens when you eat it daily & some quick recipes | The Times of India

අලිගැට පේර බීජ වල බැක්ටීරියා නාශක සහ දිලීර නාශක ගුණ අඩංගු වෙලා තිබෙනවා. එයින් අදහස් කරන්නේ විවිධ හානිකර ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් උදාසීන කිරීමට අලිගැට පේර බීජවලට හැකියාව තිබෙන බවයි. ඒ වගේම අපේ ශරීරයේ ඇති නරක කොලෙස්ටරෝල් ඉවත් කරන්න මෙම බීජ වලට හැකියාව තිබෙනවා. ඒ එහි සැපෝනින් අඩංගු නිසයි. ඒ වගේම මේ බීජවල කැල්සියම්, මැග්නීසියම් සහ විටමින් සී අඩංගු වෙනවා.

 

 

අලිගැට පේර බීජ භාවිතයට සාදාගන්නා අකාරය…

The Benefits and Uses of Avocado Seeds - Step To Healthඅලිගැට පේර බීජයක් පිසීමට පෙර දුඹුරු සම ඉවත් කර බීජ වියළා ගන්න. සම ඉවත් කරගන්න ග්‍රේටරයක් භාවිතා කරන්න. ඉන්පසු අවන් එකට දමා අඩු උෂ්ණත්වයක පැයක් පමණ bake කරගන්න. ඔබට පුළුවන් දුඹුරු සම ඉවත් කරන්නැතුවම බීජය පැය දෙකක් පමණ bake කරගන්න. ඊට පස්සේ සම ඉවත් කර ග්‍රේටරයකින් පල්ප් එකක් වෙනකන් bake කරගත් බීජට ගාගන්න.

*අමු බීජ ආහාරයට ගන්න අනුමත කර නැහැ.

 

 

රූපලාවණ්‍ය නිෂ්පාදනයක් ලෙස අලිගැට පේර බීජ භාවිතා කරන ආකාරය…

Homemade Avocado Sugar Scrub – craftaliciousme
අලිගැට පේර බීජ කුරුලෑ, තෙල් සහිත හිසකෙස් සහ හිසේ කැක්කුම අවම කරන්න ක්‍රියා කරනවා. ඒ වගේම මෙම බීජ මගින් අපේ සමේ වර්ණයට සහ හිසකෙස් වල සෞඛ්‍යයට ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කරනවා.

1- Scrub – ගාන ලද අලිගැට පේර බීජ කෝපි සමඟ මිශ්‍ර කර මුහුදු ලුණු එකතු කර ඔබේ සම මත මෘදු චලිතයකින් ආලේප කරන්න.

2-A drying cream– ගාන ලද බීජ උණුසුම් ජලය සමග පල්පයක් වෙනතුරු මිශ්‍ර කරගන්න. හැකිනම් එයට tea tree oil බිංදු කීපයක් එකතු කරගන්න. මෙය ඔබේ කුරුලෑ වලට ප්‍රතිකාර කරන්න පමණක් භාවිතා කරන්න. මෙම මිශ්‍රණය කුරුලෑ වල ආලේප කර විනාඩි 4-6 කාලයක් තිබෙන්නට හැර සෝදා හරින්න.

3-A facial mask– කුඩු කරගන්නා ලද අලිගැට පේර බීජ මුහුණ සදහා භාවිතා කරන clay වතුරෙන් මිශ්‍රකර ඔබේ මුහුණට ආලේප කරන්න. මිනිත්තු 15 කට පසු ඔබේ මුහුණ සෝදා මොයිස්චරයිසින් ක්‍රීම් ආලේප කරන්න.

4-A hair rinse– අඹරන ලද අලිගැට පේර බීජ, වතුර එකක දමා විනාඩි 30ක් තම්බා ගන්න. ඉන්පසු මෙම මිශ්‍රණය පෙරාගන්න. හිසකෙස් සේදීමෙන් පසු අවසානයට පෙරාගත් ජලය මගින් සෝදන්න.

 

එය ආහාර අතිරේකයක් ලෙස භාවිතා කරන ආකාරය…

Beetroot, seeds and avocado quinoa salad recipe | SBS Food

ඔබ තරබාරුකමින් , ධමනි සිහින් වීම හෝ රුධිර පීඩනය තිබෙන කෙනෙක් නම් අලිගැට පේර බීජ පරිභෝජනයට ගන්න එක හොඳයි. ඒ වගේම ඔබට බඩේ දැවිල්ල හෝ ආහාර ජීර්ණ ආබාධ තිබෙනවා නම් මෙය එයට හොඳ ඔසුවක් . ගාන ලද බීජ සලාද සමග ආහාරයට ගන්න පුළුවන්.

01-A salad– සෑම වර්ගයකම සලාද, ගාන ලද අලිගැට පේර බීජ සමඟ රසවත් නමුත් බීජ කුඩු එළවළු සහ අලිගැට පේර සමඟ මිශ්‍ර කිරීමට වඩා හොඳයි. ඔයාගේ ප්‍රියතම එළවළු වර්ග කැබලිවලට කපා කුඩු ස්වල්පයක් එක් කරන්න. ඔබට අවශ්‍ය නම් බිත්තර, තම්බා මස් හෝ මාළු එයට එකතු කරගන්න හැකියාව තිබෙනවා.

02-A smoothie– ආමන්ඩ් කිරි කෝප්ප 2 ක්, කෙසෙල්, සැල්දිරි, නිවිති සහ අලිගැට පේර බීජ කුඩු 1 මේස හැන්දක් බ්ලෙන්ඩරයට දමා බ්ලෙන්ඩර් කර පානය කරන්න. ඔබට කැමති වෙනත් වට්ටෝරුවක් භාවිතා කළ හැකි නමුත් අලිගැට පේර බීජ ඉතා කටුක බව මතක තබා ගන්න, ඒ නිසා පැණිරස යමක් එකතු කිරීම වඩා හොඳයි.

ඔයා අලිගැට පේර බීජ වලින් හදාගන්න පුළුවන් ආහාර වට්ටෝරු ගැන දන්නවානම් අනිවාර්යයෙන් අපිට කියන්න.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here