රස ගැස්ම Vegan desserts කන්න හොඳම තැන Lucuma Vegan Café….

Vegan desserts කන්න හොඳම තැන Lucuma Vegan Café….

2021 Sep 6

Lucuma Vegan Café කියන්නේ කොළඹ අලුතින් කතාබහට ලක්වෙන dessert spot එකක්. ඉතින් අපි හිතුවා මේ brand new café එකේ vegan creations වල රස බලන්න. Lucuma Café එකේ game-changer එක තමයි එයාලගෙ තියෙන dessert range එක. ඔයා non-vegan වුණත් අනිවාර්යයෙන් මෙයාලගෙ treats වලට ඕනම කෙනෙක් impress වෙනවා. ගොඩක් items ඇත්තටම ටිකක් මිලෙන් අධිකයි. නමුත් භාවිතා කරන high-quality ingredients සහ in-house food making process එක නිසා demand එක වැඩී. ඒ වගේම බිත්තර වෙනුවට Aquafaba භාවිතා කරනවා. හැම treat එකක්ම gluten-free, white sugar-free, eggs සහ lactose-free.

Drinks

Cappuccino Vegan Coffee with Caramel (LKR 630)

මේ drink එක decent වගේම frothy drink එකක්. කැරමල් එකේ thick texture එකක් තිබුණා. ඒ නිසා මට තවත්  order කරන්න හිතුනා. ඇත්තටම මීට වඩා රස Coffee වෙන තැන්වල තියෙන්න පුළුවන්. නමුත් මේක vegan beverage එකක් විදියට ගොඩක් හොඳයි. Cup එක ටිකක් අමුතු වුණත් හරිම cute.

Starters

Soup

Pumpkin Cream Soup with Mango, Pistachio and Sweet Corn (LKR 990)

මේ සුප් එක අපිව ඇත්තටම තෘප්තිමත් කලා කිව්වොත් නිවැරදී. ක්‍රන්චි රසට හැපෙන pistachio සහ වට්ටක්කාවල රසට මේ සුප් එක cmplete කලා කිව්වොත් හරියටම හරි.
Simple presentation එක සහ පාට ඇත්තටම සුප් එකේ quality එක වැඩි වෙන්න හේතුවක් වෙලා තිබෙනවා.

Salad

Beet and Nori Salad (LKR 1,200)

මේ Russian style salad එක beetroot, nori, avocado, carrot, potatoes සහ vegan homemade mayonnaise එකතු කරගන තමයි සාදා තිබෙන්නේ. මම නම් ගොඩක් කැමති වුණේ presentation එකට. Flavours ගානට balance කරලා තිබෙනවා. ඔයත් Salad එක try කරලා තියෙනවනම් ඔයාගෙ ඇත්දැකීම් අපිට අනිවාර්යයෙන් comment කරන්න අමතක කරන්න එපා.

Mains

Chickpea Frittata (LKR 990)

මේ frittata එකනම් මගේ expected flavour එකට ගැළපුනේ නැහැ. කටට දැනෙන රසට මම වැඩිය කැමති වුණෙ නැහැ. නමුත් salad එකනම් impressive. නැවුම් එළවළු, චෙරි තක්කාලි, දෙළුම් ඇට යොදාගන තිබුණ නිසා salad එක ඇත්තටම රසවත් වලේම presentation එකත් ලස්සනයි.

Desserts

Pistachio Raspberry (LKR 1,050/PC)

මේ කේක් එකේ රසනම් ඇත්තටම හිතා ගන්න බැහැ. විශේෂයෙන්ම කියන්න ඕන cake එක සම්පූර්ණයෙන්ම vegan. ඒ වගේම gluten-free, lactose-free සහ white refined sugar-free. මට හිතාගන් බැහැ මේ කේක් එක මේච්චර රසවත් වුණේ කොහොමද කියලා. කේක් එක රස වෙන්න හේතුව කිසිම පැකිලීමක් නැතුව owner අපිට explain කලා. Pistachio cream, raspberry compote, almond flour සහ white vegan chocolate කියන්නේ මේ කේක් එක හදන්න ගන්න high-quality ingredients. ඔයා dietary restrictions වල ඉන්නවනම් මේ කේක් එක ඔයට නියමට ගැළපෙනවා.

Wagon Wheels (LKR 475/PC)

Crunchy එකට හැපෙන මේ කුකී එක cashew custard cream සහ raspberry jam වලින් fill කරලා තමයි තිබුණේ. ඒ වගේම organic vanilla extract වලින් රස ගන්වලා Dark Belgian chocolate සහ soft coconut crunch වලින් කුකී එක Cover කරලා තිබුණා.
Chia raspberry jam එක කුකී එකේදී රසවිදින්න තරම් ලැබුනෙ නැහැ. ඒ වුණාට සමස්තයක් වශයෙන් මේ කුකී එක මම enjoy කළා.

 

White Cashew Chocolate with Strawberry (LKR 1,570)


හුඟ කාලයකට පස්සෙ මම කෑව හොඳම chocalate එකක් කිව්වොත් නිවැරදී. මිල ටිකක් වැඩි වුණත් මේ වගේ තත්ත්වයෙන් උසස් vegan chocolate bar එකක් ඔයාට හොයාගන්න බැරි වේවි. මේ චොකලට් එක හදන්න යොදාගන තියෙන්නේ Cashew butter, strawberry powder, cocoa butter, coconut milk powder සහ coconut suga.

Chocolate Strawberry Candy (LKR 360/PC)

මේ desserts ඇත්තටම වේගන් කියලා විශ්වාස කරන්නත් බැරි වුණා. Crunchy almond chocolate සහ strawberry almond praline වලින් ලේයර් කරලා වේගන් චොකලට් ග්ලේස් වලින් තමයි මේ dessert එක හදලා තියෙන්නේ. ඇත්තටම මේ Chocolate Strawberry Candy එක මම ගොඩක් enjoy කලා.

Ambience

Lucuma Vegan Café එක නගරයට තවම අලුත්. Cambridge Terrace හි තිබෙන මේ කැෆේ එකේ එකවර පුද්ගලයන් 25-30කට ආසන ගන්න හැකියාව තිබෙනවා. කාර්යමණ්ඩලය හරිම සුහදශීලී වගේම සමහර විට ඔයට එයලගෙ රසවත් healthy coconut sugar වල රස බලන්න අවස්ථාව ලැබෙන්නත් පුළුවන්. ඔයාට පුළුවන් UberEats හරහා මේ vegan goodness රසවිදින්න.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here